reklama
29 lipiec 2023

Od niedzieli utrudnienia w związku z obchodami 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

zdjęcie: Od niedzieli utrudnienia w związku z obchodami 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego / fot. PAP
fot. PAP
W związku z obchodami 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego pierwsze utrudnienia na stołecznych ulicach zaczną się już w niedzielę, 30 lipca.
REKLAMA

Główne uroczystości, podobnie jak w latach minionych, rozpoczną się od spotkania prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz prezydenta Warszawy z uczestnikami powstańczych walk w Parku Wolności obok Muzeum Powstania Warszawskiego. W trakcie wydarzenia nadane zostaną ordery i odznaczenia państwowe.

Od soboty, 29 lipca, od godziny 6 do godziny 14 w niedzielę po obu stronach ulicy Przyokopowej – na całej długości muru Muzeum – zostanie wprowadzony zakaz zatrzymywania się i postoju.

W Śródmieściu pierwsze ograniczenia w parkowaniu na placu Krasińskich zaczną obowiązywać już w niedzielę, 30 lipca. Wówczas zakaz zatrzymywania się i zacznie obowiązywać po wschodniej części placu. W poniedziałek zakaz parkowania obejmie cały plac, również na wyznaczonych miejscach postojowych, a także przyległą ulicę Długą – na odcinku od Freta do Miodowej i od Miodowej do Barokowej (po obu stronach drogi, z wyłączeniem pojazdów posiadających przepustkę i taksówek dowożących kombatantów).

"Ograniczenia te związane są z mszą św. polową i Apelem Pamięci, które odbędą się przed pomnikiem Powstania Warszawskiego" - wyjaśnił ratusz.

Także z tego powodu, o godzinie 12, wprowadzony zostanie zakaz ruchu na ulicy Długiej przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego – na odcinku od Miodowej do Kilińskiego. Dodatkowo o godzinie 17 zakaz ruchu zostanie wprowadzony także na całym placu Krasińskich i fragmencie ulicy Miodowej.

"Wówczas na trasy objazdowe, przebiegające najbliższymi przejezdnymi ulicami, zostaną skierowane autobusy linii: 116, 178, 180, 503, 518 i N44. Zmiany i wyłączenia ruchu będą obowiązywać do końca dnia" - poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

W rocznicę wybuchu powstania, we wtorek, 1 sierpnia, na Mokotowie, po uroczystościach przed pomnikiem "Mokotów Walczący – 1944" w parku Orlicz-Dreszera (godzina 10) rozpocznie się Marsz Mokotowa (godzina 11). Jego uczestnicy przejdą ulicą Puławską do Dworkowej – przed obelisk "Pamięci Żołnierzy AK Powstańców Mokotowa". Wydarzenie może spowodować zmiany w kursowaniu autobusów linii 119, 141, 172, 222, 501, 519 i 522.

W Śródmieściu uroczystość składania kwiatów przy pomniku generała Stefana Roweckiego „Grota” (godzina 13.15), u zbiegu ulicy Chopina i Alej Ujazdowskich będzie wiązała się z ograniczeniami w parkowaniu. Te będą obowiązywały – także na wyznaczonych miejscach postojowych – od początku dnia do około godziny 14.30 – na krótkim odcinku ulicy Chopina.

Wydarzenia rocznicowe przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej (godzina 14) u zbiegu ulic Matejki i Wiejskiej także będą się wiązać ze zmianami w parkowaniu. Obustronny zakaz zatrzymywania się i postoju zostanie wprowadzony na całej długości ulicy Matejki od Alej Ujazdowskich do Wiejskiej oraz po północnej stronie ulicy Pięknej (na tym samym odcinku, także na wyznaczonych miejscach postojowych, z wyłączeniem zaproszonych gości). Dodatkowo od godziny 8 ulica Matejki zostanie zamknięta dla ruchu, od wjazdu do gmachu Ambasady Kanady do ulicy Wiejskiej. Ograniczenia w ruchu i parkowaniu będą obowiązywać 1 sierpnia, od początku dnia do godziny 17.

Kulminacyjnym momentem obchodów będzie Godzina W. Punktualnie o godzinie 17 w Warszawie zawyją syreny, a cała stolica zatrzyma się, by minutą ciszy uczcić powstańczy zryw.

W tym czasie przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oddadzą hołd bohaterom Powstania Warszawskiego przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W związku z uroczystościami przez cały dzień na ulicy Ostrowieckiej – a także na całym parkingu przy Cmentarzu Wojskowym – wprowadzony zostanie zakaz parkowania (także dla posiadaczy abonamentu z kodem Z-05 – z wyłączeniem autobusów, pojazdów MTON, pojazdów zaproszonych gości i organizatora oraz samochodów z przepustkami).

Zakaz zatrzymywania się i postoju – z wyłączeniem taksówek dowożących powstańców i aut zaproszonych gości – będzie obowiązywał także na ulicy Powązkowskiej, po stronie cmentarza, na odcinku od ronda Ofiar Zbrodni Katyńskiej do Ostrowieckiej. Ponadto od godziny 10 do końca dnia wjazd w ulicę Ostrowiecką i na parking przy nekropolii zostanie wyłączony z ruchu indywidualnego.

"Do końca dnia będą mogły tam wjechać wyłącznie autobusy, MTON, pojazdy zaproszonych gości i organizatora oraz samochody z przepustkami Urzędu m.st. Warszawy" - zaznaczył ratusz.

Na Woli o godzinie 18.30 rozpocznie się uroczystość składania kwiatów na kurhanie, gdzie znajdują się prochy kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców stolicy, którzy zginęli w czasie Powstania Warszawskiego. Przed pomnikiem "Polegli – Niepokonani" na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli zaplanowany jest także Apel Pamięci i modlitwa ekumeniczna. W dniu uroczystości wprowadzone zostaną zmiany w parkowaniu.

Przez cały dzień nie będzie można zostawić auta na wewnętrznej jezdni ulicy Wolskiej, od Sowińskiego w stronę Redutowej. W godzinach 16.30-20 obowiązywać będą także zmiany w ruchu – wprowadzony zostanie zakaz wjazdu na szutrową drogę prowadzącą od ulicy Redutowej w stronę pomnika oraz na ulicę Sowińskiego (z obu stron nekropolii). Od ulicy Szulborskiej w stronę pomnika przejechać będą mogły jedynie pojazdy służb miejskich i osoby dojeżdżające do posesji położonych bezpośrednio przy drodze, a od strony ulicy Wolskiej także pojazdy i taksówki dowożące zaproszonych gości.

O zmierzchu (o godzinie 20.30) mieszkańcy tradycyjnie zgromadzą się na placu Piłsudskiego, by wziąć udział w wydarzeniu "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". Od około godziny 18.30 do północy zamknięte dla ruchu zostaną place Piłsudskiego oraz Małachowskiego, a także ulice: Wierzbowa, Focha i Królewska. Na trasy objazdowe będą skierowanie autobusy linii 106, 107, 111, 128 i 175.

Kolejne utrudnienia czekają na kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej w kolejny weekend 5 i 6 sierpnia.

W sobotę, 5 sierpnia o godzinie 18 mieszkańcy i władze samorządowe przed pomnikiem Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944 oddadzą hołd ludności cywilnej Woli.

Wydarzenie odbędzie się na skwerze Pamięci w rozwidleniu ulic Leszno i alei "Solidarności". W związku z organizacją uroczystości w sobotę, od początku dnia do godziny 19.30, na chodniku i w zatoce przy skwerze Wyszyńskiego, po lewej stronie jezdni od ulicy Leszna w kierunku Żytniej, będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się. Zakaz nie będzie dotyczył samochodów zaproszonych gości, taksówek podwożących kombatantów oraz pojazdów z przepustką "Organizator".

Dodatkowo w godzinach 16.30-19.30 ulica Leszno, na odcinku od alei "Solidarności" do skweru Wyszyńskiego zostanie wyłączona z ruchu. Objazd poprowadzi kierowców ulicami Żelazną, Żytnią i Okopową. Autobusy linii 190, w kierunku pętli Znana, ominą zamknięty odcinek, jadąc aleją "Solidarności" i ulicą Młynarską.

Bezpośrednio po zakończeniu uroczystości przed pomnikiem, około godziny 19, rozpocznie się Marsz Pamięci ku czci mieszkańców stolicy, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego. Jego uczestnicy przejdą ulicami Leszno, Okopową, aleją "Solidarności", Wolską i Redutową do parku Powstańców Warszawy. W godzinach 19-20.30, na drogach, którymi będzie przechodził Marsz Pamięci mogą występować czasowe wstrzymania ruchu.

W niedzielę, 6 sierpnia, odbędzie się "VII Bieg Pamięci". Jego uczestnicy będą mieli do pokonania symboliczny dystans 1944 metrów, a młodsi biegacze 400, 800 lub 1000 metrów. Start i meta zawodów zlokalizowane będą na skwerze Sierpnia 1944.

Stamtąd zawodnicy pobiegną drogą osiedlową w kierunku ulicy Rabsztyńskiej, gdzie zawrócą i ulicą Płocką wrócą na skwer. W związku z zawodami, od godziny 10 do 12, zachodnia część jezdni ulicy Płockiej – na odcinku od Górczewskiej do Wolskiej – będzie wyłączona z ruchu. W tym czasie objazdami kursować będą także autobusy linii 103 (w stronę Dworca Zachodniego) oraz 106 (w kierunku Mariensztatu). W dniu zawodów na ulicach, którymi wyznaczona została trasa biegu, obowiązywać będzie zakaz parkowania.

Na ulice wyjedzie także rowerowa Masa Powstańcza. W tym roku cykliści przemierzą trasę szlakiem II Obwodu Żoliborz. Rowerzyści przejadą obok historycznych miejsc związanych z powstańczym Żoliborzem.

Uczestnicy wydarzenia (wstęp wolny, udział wymaga rejestracji) tradycyjnie spotkają się przed Muzeum Powstania Warszawskiego. Stamtąd, o godzinie 17, rozpoczną przejazd ulicami: Przyokopową, Grzybowską, Towarową, Okopową, przez rondo Kercelak, Okopową, rondo "Radosława", aleję Jana Pawła II, plac Grunwaldzki, Popiełuszki, Słowackiego, plac Wilsona, Mickiewicza, plac Inwalidów, Mickiewicza, Andersa, aleja "Solidarności", rondo Kercelak, Okopową, Towarową do Prostej i mety.

"Na ulicach, którymi poruszać się będzie kolumna cyklistów mogą wystąpić czasowe wstrzymania ruchu. Dodatkowo niedzielę, od początku dnia do godziny 19.30, na Przyokopowej będzie obowiązywał obustronny zakaz parkowania – z wyłączeniem pojazdów organizatora i rowerów. Następnie w godzinach 14.30-20.30 ulica zostanie zamknięta dla samochodów – na długości muru Muzeum – z wyłączeniem pojazdów organizatora" - przekazał stołeczny ratusz. (PAP)

mas/ apiech/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
6.6°C
wschód słońca: 07:15
zachód słońca: 15:32
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2024-11-27 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-27 19:00
miejsce
Studio Buffo, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-27 19:00
miejsce
Teatr Capitol, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-27 19:00
miejsce
Kino Elektronik, Warszawa,...
wstęp biletowany