Odolany z szansą na budowę stacji kolejowej

fot. nadesłane
Nowy plan zagospodarowania przestrzennego Odolan dopuszcza budowę stacji kolejowej w południowej części osiedla. Jej ewentualne powstanie byłoby szansą dla tysięcy pasażerów na łatwiejszą komunikację z centrum Warszawy.
REKLAMA
Pomimo faktu, że tereny ciągnące się wzdłuż Alei Jerozolimskich w południowej części Odolan należą w większości do PKP, to stacji kolejowej dostępnej dla pasażerów ciągle tam nie ma. W efekcie, aby dostać się pociągiem do centrum trzeba skorzystać ze stacji Warszawa Zachodnia, jednak dojazd do niej zajmuje mieszkańcom Odolan zdecydowanie zbyt dużo czasu.  Rozwiązaniem tego problemu mogłaby być stacja zlokalizowana na wysokości ulicy Mszczonowskiej, o którą od dawna apeluje radna Joanna Tracz- Łaptaszyńska. – Wystarczy jedynie wybudować perony i dobudować niezbędną infrastrukturę komunikacyjną, a codzienne dojazdy do centrum Warszawy staną się łatwiejsze dla ponad 20 tys. Pasażerów, którzy podróżują z Odolan w stronę Śródmieścia. Taki przejazd zamknąłby się w zaledwie kilku minutach – mówi radna.

Szansą na wybudowanie w przyszłości stacji na terenie południowych Odolan jest nowy plan zagospodarowania tego terenu. Przewiduje on „możliwość realizacji przystanków kolejowych oraz miejsc parkingowych służących obsłudze pasażerów”. – To jeden z najważniejszych punktów tego planu i mam ogromną nadzieję, że znajdzie się on w ostatecznym projekcie, co w przyszłości umożliwi jego realizację – mówi radna.

Cieszę się, że praktycznie wszystkie uwagi, które dzielnica składała w imieniu mieszkańców zostały uwzględnione – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli. Władze dzielnicy zdają sobie jednak sprawę, że nie ma możliwości usatysfakcjonowania wszystkich okolicznych mieszkańców. Plan jednak jest kompromisem, który warto zawrzeć by uchronić teren przed niezorganizowaną zabudową. – Przedłużająca się procedura jego uchwalania może doprowadzić do bezpowrotnej utraty nawet tych terenów, które dziś przewidywane są pod zieleń i usługi publiczne – zaznacza Strzałkowski. Nie bez znaczenia jest również aspekt finansowy. Dziś szacowany koszt wdrożenia planu sięga 800 milionów złotych, w przyszłości może to być znacznie więcej.

Do 31 grudnia do planu Odolan można zgłaszać uwagi można to zrobić m.in. pisząc na sekretariat.BaiPP@um.warszawa.pl, szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na specjalnej stronie internetowej http://konsultacje.um.warszawa.pl/odolany
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
107823
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2021-03-25 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-26 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-27 19:00
miejsce
Garnizon Sztuki, Warszawa, Marii...
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-27 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany