70 lat temu we Wrocławiu prof. Bross przeprowadził pierwszą operację na otwartym sercu
Początki wrocławskiej kardiochirurgii sięgają 1955 r., gdy 31 marca prof. Wiktor Bross przeprowadził w kierowanej przez siebie II Klinice Chirurgii ówczesnej Akademii Medycznej we Wrocławiu pierwszą komisurotomię mitralną.
Bross był twórcą i pierwszym szefem II Katedry i Kliniki Chirurgii Akademii Medycznej we Wrocławiu, pełniąc tę funkcję od 1950 r. Był to okres dynamicznego rozwoju tej jednostki, a mimo izolacji i nieustannych braków finansowych, udawało się wprowadzać nowe techniki chirurgiczne i poszerzać zakres zabiegów. Formalnie Klinika Chirurgii Serca powstała w 1972 r., z podziału II Kliniki Chirurgii na trzy jednostki (chirurgii serca, klatki piersiowej i ogólnej).
W 2021 r. w Instytucie Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu ruszył program transplantacji serca i mechanicznego wspomagania krążenia. W ten sposób Instytut Chorób Serca stał się jedynym dolnośląskim ośrodkiem, w którym przeprowadza się obie te procedury.
W pierwszym roku działania programu w Instytucie Chorób Serca przeprowadzono 40 transplantacji, w kolejnych latach 44 i 46. W 2024 r. liczba tych zabiegów była rekordowa – 49 serc, podczas gdy w całej Polsce wykonano 200 takich przeszczepień. W sumie we wrocławskim ośrodku wykonano już 198 przeszczepień serca.
"Niesamowicie satysfakcjonujące jest tworzenie czegoś od początku. To jest nowa jakość. Zwłaszcza gdy chodzi o ośrodek wypełniający białą plamę na transplantologicznej mapie Polski. W rejonie południowo-zachodnim nikt nie przeszczepiał serca" – powiedział współtwórca i kierownik Kliniki i Katedry Kardiochirurgii i Transplantacji Serca UMW dr Roman Przybylski.
Powstanie ośrodka przeszczepowego stworzyło też możliwość implantowania pomp wspomagania serca najnowszej generacji HeartMate III, z którymi pacjent może po prostu iść do domu i przez dłuższy czas normalnie żyć. Według polskiego prawa zgodę na ich stosowanie mają jedynie ośrodki przeszczepowe.
W Instytucie przeprowadzono pierwsze na świecie hybrydowe przezcewnikowe zabiegi zamknięcia ubytków w przegrodzie międzyprzedsionkowej i międzykomorowej, pierwsze w Europie zabiegi nowatorską metodą naprawy wrodzonej wady zastawki aortalnej. W Instytucie Chorób Serca po raz pierwszy w kraju wszczepiono pompy Impella 5.5.
W ramach jubileuszu na Uniwersytecie Wrocławskim zorganizowano konferencję naukową poświęconą historii kardiochirurgii we Wrocławiu oraz wyzwaniom w tej dziedzinie medycyny.
Obecnie pacjenci z Dolnego Śląska wymagający leczenia kardiochirurgicznego leczeni są w trzech ośrodkach: Instytucie Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, 4. Wojskowym Szpitalu Specjalistycznym z Polikliniką we Wrocławiu (powstał w 2003 r.) oraz Dolnośląskim Centrum Chorób Serca im. prof. Zbigniewa Religi MEDINET we Wrocławiu (powstał w 2002 r.).(PAP)
ros/ jann/
