Dziś jest wtorek, sto siedemdziesiąty ósmy dzień roku. Wschód słońca o godz. 4.16, zachód o 21.01. Imieniny obchodzą: Maria, Magdalena, Maryla oraz Władysław i Joanna.
# # #
394 lata temu wojska polskie pod dowództwem hetmana polnego koronnego Stanisława Koniecpolskiego odniosły przygniatające zwycięstwo nad oddziałami szwedzkimi w bitwie pod Trzcianą na Pomorzu.
160 lat temu na Placu Łukiskim w Wilnie z rozkazu władz carskich powieszony został przywódca Powstania Styczniowego na Żmudzi Zygmunt Sierakowski.
115 lat temu w Dyneburgu urodził się Władysław Raginis, kapitan Korpusu Ochrony Pogranicza, w czasie kampanii 1939 r. bohaterski dowódca odcinka Wizna, na którym żołnierze Wojska Polskiego stawiali opór wielokrotnie silniejszym jednostkom niemieckim; kpt. Raginis poległ 10 września 1939 r. na Górze Strękowej koło Wizny.
82 lata temu w Warszawie urodził się Krzysztof Kieślowski, reżyser, scenarzysta, jeden z najwybitniejszych polskich twórców filmowych; autor "Dekalogu", "Krótkiego filmu o zabijaniu", tryptyku: "Trzy kolory: Niebieski", "Trzy kolory: Biały", "Trzy kolory: Czerwony", którego pierwsza część zdobyła Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji, a także filmów "Amator", "Przypadek" i "Podwójne życie Weroniki"; laureat Felixa - Europejskiej Nagrody Filmowej.
73 lata temu Sejm uchwalił Kodeks rodzinny, w którym m.in. obniżono wiek pełnoletniości z 21 do 18 lat.
71 lat temu w Toruniu urodził się Bogusław Linda, jeden z najpopularniejszych polskich aktorów, reżyser; wystąpił w filmach "Człowiek z żelaza", "Przypadek", "Kobieta samotna", "Danton", "Matka Królów", "Magnat", "Zabij mnie glino", "Kroll", "Sauna", "Psy", "Jańcio Wodnik", "Prowokator", "Tato", "Szamanka", "Szczęśliwego Nowego Jorku", "Demony wojny wg Goi", "Zabić Sekala", "Pan Tadeusz", "Operacja Samum", "Quo vadis" i "1920 Bitwa Warszawska".
64 lata temu w Ziębicach koło Wrocławia urodził się Janusz Kamiński, operator filmowy, reżyser; dwukrotnie nagrodzony Oscarem za zdjęcia do filmów Stevena Spielberga "Lista Schindlera" (1994) i "Szeregowiec Ryan" (1999).
45 lat temu z kosmodromu Bajkonur wystartował "Sojuz 30", na jego pokładzie znajdował się mjr Mirosław Hermaszewski - pierwszy i jedyny jak dotąd Polak w kosmosie.
25 lat temu w Piatichatkach pod Charkowem z udziałem prezydenta Polski Aleksandra Kwaśniewskiego i prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy odbyła się uroczystość poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego pod polsko-ukraiński Cmentarz Ofiar Totalitaryzmu.
16 lat temu obradujący w Nowej Zelandii Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO podjął decyzję o zmianie tytułu wpisu pozostałości obozu koncentracyjnego Auschwitz na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dotychczasową nazwę "Obóz koncentracyjny Auschwitz" zastąpiono nazwą "Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945)"; nowe brzmienie, zaproponowane przez Polskę i Izrael, zostało przyjęte bez głosu sprzeciwu.
# # #
Na dzisiejszym posiedzeniu Rady Ministrów przewidziano punkt dotyczący przyjęcia projektu nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci - poinformował PAP rzecznik rządu Piotr Müller. W jego myśl od 1 stycznia 2024 r. wysokość świadczenia wychowawczego wzrośnie z 500 zł do 800 zł. Zmiana wysokości świadczenia nastąpi bez konieczności składania dodatkowego wniosku. Wypłata świadczenia wychowawczego w nowej wysokości ma nastąpić do 29 lutego 2024 r. z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.
szz/
# # #
Dziś w Warszawie szef MON Mariusz Błaszczak weźmie udział w obchodach święta Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. DGRSZ zostało powołane z początkiem 2014 r., która wprowadziła je zamiast odrębnych dowództw poszczególnych rodzajów sił zbrojnych.
brw/ mhr/
Newsroom PAP
