"W związku z nieznacznie przekroczonymi normami mikrobiologicznymi badań wody (podejrzenie wystąpienia bakterii legionelli) na pływalni przy ul. Królowej Jadwigi, kierując się dobrem użytkowników, podjęta została decyzja o czasowym zamknięciu obiektu" - poinformował w komunikacie w mediach społecznościowych Komunalnego Zakładu Budżetowego Legionowo.
Dodał w nim, że "przerwa jest niezbędna dla wykonania czynności, które mają doprowadzić wodę w pływalni do właściwych parametrów, a także ze względu na czas oczekiwania na wyniki powtórnego badania wody".
W zeszłym tygodniu, w warszawskim przedszkolu publicznym numer 20 przy ulicy Sempołowskiej, wykryto bakterię legionella.
"Przeprowadzone badania wody na okoliczność występowania bakterii legionella wykazały pozytywny wynik. Przedszkole ściśle współpracuje z Sanepidem i wykonuje jego zalecenia" - przekazała w mediach społecznościowych placówka.
W oświadczeniu podkreślono, że legionellą nie można zarazić się od chorego człowieka ani nawet pijąc skażoną wodę. "Do zakażenia dochodzi tylko poprzez wdychanie aerozolu skażonej wody" - dodano.
Zaznaczono, że w warunkach przedszkolnych do zakażenia może dojść tylko biorąc prysznic.
Sanepid nie zalecił zamknięcia placówki, wydał jednak zalecania. Natryski mają być zamknięte przez 7 dni, należy rozkręcić prysznice i je zdezynfekować. Badania należy powtórzyć po 7 dniach. Placówka przekazała, że w środę zostanie również przeprowadzone tzw. przegrzanie wody czyli podgrzanie jej do temperatury 70 stopni Celsjusza, w której bakteria ginie.
Dotychczas odnotowano 166 potwierdzonych przypadków zakażeń bakterią legionella. Najwięcej w Rzeszowie – 112, a w powiecie rzeszowskim – 38. Pozostałe zachorowania (16) dotyczą pacjentów z innych powiatów. Liczba ofiar śmiertelnych bakterii to 23.(PAP)
akuz/ maak/