19 listopad 2022

Polska na 6. miejscu w ważnym rankingu Cyber Defence Index 22/23

zdjęcie: Polska na 6. miejscu w ważnym rankingu Cyber Defence Index 22/23 / fot. PAP
fot. PAP
Działania Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni przyczyniły się do uplasowania Polski na 6. pozycji w tak ważnym rankingu jak Cyber Defence Index 22/23 - przekazał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Jak ocenił, "to pokazuje, że rośniemy w siłę, a nasze działania międzynarodowe są doceniane".
REKLAMA

O pozycji Polski w tym rankingu Błaszczak poinformował w sobotę na Twitterze.

Ranking Cyber Defence Index 22/23 ocenia postępy w cyfryzacji i budowie cyberbezpieczeństwa 20 największych gospodarek świata. "Biorąc pod uwagę ogólną liczbę przyznanych punktów Polska znalazła się na 6 pozycji, tuż za Australią, Królestwem Niderlandów, Południową Koreą, USA i Kanadą. Docenione zostały m.in. działania Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni zmierzające do budowy i wzmocnienia regionalnej współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa" - podkreślono na stronie Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.

Jak dodano, "pierwsze miejsce Australii odzwierciedla wysiłek, jaki kraj włożył w budowę ogólnodostępnej bezpiecznej infrastruktury". "Znajdujące się na drugim miejscu Królestwo Niderlandów to europejskie centrum cyberbezpieczeństwa. Haga określana jest mianem hubu bezpieczeństwa cyfrowego, w którym znajdują się m.in. kwatery główne instytucji odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo NATO i Europolu" - wskazano.

"W przypadku znajdującej się na trzecim miejscu Korei Południowej i szóstym miejscu Polski, niebagatelną rolę w liczbie przyznanych w rankingu punktów odegrała geopolityka. Oba kraje zostały docenione za skuteczne odpieranie ataków pochodzących z krajów sąsiadujących - Korei Północnej i Rosji" - podkreślono.

Przekazano, że "Polska została doceniona m.in. za działania realizowane przez Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni". "Z uznaniem spotkały się działania DKWOC związane z udzieleniem wsparcia Ukrainie i pracą na rzecz podpisania memorandów międzynarodowych regulujących zasady współpracy dwustronnych, co przyczynia się do wzmocnienia regionalnej współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa" - podano. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

mja/ mrr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
0.1°C
wschód słońca: 07:13
zachód słońca: 16:25
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2023-02-03 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-03 18:00
miejsce
Bazar Klub, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-03 19:00
miejsce
Świetlica Wolności, Warszawa, ul...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-03 19:00
miejsce
Scena Teatru Scena Współczesna,...
wstęp biletowany