28 czerwiec 2023

Rzeźba Dziewczyny z książką wróciła na Powiśle

zdjęcie: Rzeźba Dziewczyny z książką wróciła na Powiśle / pixabay/823079
Odrestaurowana rzeźba dziewczyny trzymającej książkę została dziś ponownie odsłonięta na Powiślu w parku im. Marsz. Rydza-Śmigłego. Po raz pierwszy rzeźba stanęła w ówczesnym Centralnym Parku Kultury w 1953 roku - poinformował stołeczny ratusz.
REKLAMA

"Gdybyśmy mieli okazję spytać dzieci z przedszkola na terenie którego się znajdujemy, co wolą – książkę czy smartfona – pewnie usłyszelibyśmy jeszcze wiele głosów za literaturą. Jestem pewna, że rzeźba, którą tak wspaniale zrekonstruowaliście, zostanie przez te przedszkolaki zapamiętana. Dla wielu z nich będzie nie tylko wspomnieniem z dzieciństwa, ale drogowskazem na całe życie" – powiedziała zastępczyni prezydenta Renata Kaznowska.

Smukła postać stojącej dziewczyny trzymającej w lewej ręce książkę, a w prawej gęsie pióro, stanęła 70 lat temu w sąsiedztwie pawilonu dziecięcego w ówczesnym Centralnym Parku Kultury. Przestrzeń ta powstała po wyburzeniu części przedwojennych kamienic między skarpą, ulicami Rozbrat i Czerniakowską a Wisłą. W parku zaplanowano wiele miejsc rekreacji z dwupoziomowym tarasem z fontanną, kręgiem do tańca, basenami z fontannami, wolno stojącymi rzeźbami i pawilonami otoczonymi terenami do zabawy. Plany te zrealizowano jedynie w części, a pamiątką po pierwotnym założeniu pozostał pawilon dziecięcy, przekształcony w Przedszkole Integracyjne nr 6 i rzeźba Dziewczyny z książką.

Niestety rzeźba nie oparła się czasowi i warunkom atmosferycznym. Na przestrzeni lat straciła ręce i książkę, a rysy jej twarzy zatarły się. W 2019 r. przy wsparciu stołecznego konserwatora zabytków posąg został wpisany do rejestru zabytków. Wtedy też zapadła decyzja o jego renowacji.

Pomnik stworzył Wiesław Müldner-Nieckowski - rzeźbiarz, malarz i medalier. Jest on autorem licznych rzeźb wolno stojących na Starym i Nowym Mieście m.in. Biały niedźwiedź na Rynku Nowego Miasta, Osaczony dzik na ul. Freta, Cztery wiatry na ul. Długiej 38/40, tympanon Pałacu Prymasowskiego, Słońce i motyl na Osiedlu Młodych czy Gladiator nad szczytem tympanonu pałacu Krasińskich.

Dzięki życzliwości nieżyjącego już prof. Wiesława Procyka rzeźba została przewieziona na Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Na podstawie dokumentacji fotograficznej odnalezionej w archiwach rodziny Müldner-Nieckowskiego, studenci wykonali konserwację i rekonstrukcję brakujących detali oraz nową okładzinę cokołu.

Po 70 latach rzeźba została dziś odsłonięta przywołując klimat lat odbudowy i nowego urządzania powojennej Warszawy.(PAP)

autorka: Marta Stańczyk

mas/ apiech/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
21.4°C
wschód słońca: 04:31
zachód słońca: 20:33
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2024-05-21 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-21 18:00
miejsce
Centrum Szkoleniowe SET Serwis,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-21 19:00
miejsce
Studio Buffo, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-21 19:00
miejsce
Bazar Klub, Warszawa, ul....
wstęp biletowany