reklama
kategoria: Kraj
24 marzec 2023

W Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów oddajemy hołd tym, którzy ocalali życia innych

zdjęcie: W Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów oddajemy hołd tym, którzy ocalali życia innych / fot. PAP
fot. PAP
W Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej łączymy się z braterskim narodem polskim i oddajemy hołd tym odważnym Polkom i Polakom, którzy narażając swoje życie ocalali życia innych - podkreślił w piątek ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz.
REKLAMA

24 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Dzień ten związany jest z tragicznym losem rodziny Ulmów oraz ukrywających się z ich pomocą Żydów, którzy 24 marca 1944 r., w wyniku donosu, zostali zamordowani przez Niemców we wsi Markowa na Rzeszowszczyźnie. W tym roku mija 79 lat od tych wydarzeń.

"W Dniu Pamięci Polaków ratujących Żydów w czasie II Wojny Światowej łączymy się z braterskim Narodem Polskim i oddajemy hołd tym odważnym Polkom i Polakom, którzy narażając swoje życie ocalali życia innych. Tym samym ocalali świat od zagłady. Cześć Ich Pamięci! Chwała Bohaterom!" - napisał Zwarycz w piątek na Twitterze.

Polacy, ale także przedstawiciele innych krajów, którzy w czasie okupacji niemieckiej ratowali Żydów, otrzymują odznaczenie honorowe przyznawane od 1963 r. przez izraelski Instytut Yad Vashem. Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata są osoby nieżydowskiego pochodzenia, które podczas II wojny okazały Żydom bezinteresowną pomoc. Na swojej stronie internetowej Yad Vashem podaje, że do 1 stycznia 2022 r. (ostatnie podane przez Instytut dane) wyróżnił ponad 28 217 bohaterów, w tym 7 232 Polaków, którzy tworzą największą grupę Sprawiedliwych spośród obywateli 51 krajów świata.

Wśród polskich Sprawiedliwych medalem zostali odznaczeni m.in. Władysław Bartoszewski, Irena Sendlerowa, Jan i Antonina Żabińscy, Jan Karski, Igor Abramow-Newerly, Jarosław i Anna Iwaszkiewiczowie), Eryk Lipiński, Józef i Wiktoria Ulmowie. Liczba polskich Sprawiedliwych – jak zaznacza m.in. Muzeum Polin – nie oddaje jednak w pełni skali zjawiska udzielania pomocy Żydom w okupowanej Polsce, a wielu ratujących wciąż pozostaje nieznanych. (PAP)

ero/ itm/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
-1.1°C
wschód słońca: 07:07
zachód słońca: 15:36
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2024-11-22 20:00
miejsce
Arena Ursynów, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-22 20:30
miejsce
Scena Relax, Warszawa, Złota 8
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-22 21:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-22 21:00
miejsce
Scena Amfiteatr – Capitol by...
wstęp biletowany