8 sierpień 2023

Warszawa/ Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie zniszczenia zabytkowych tablic Tchorka

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie zniszczenia zabytkowych tablic Tchorka. Stwierdziła, że tablice są zabytkami, ale nie doszło do czynu zabronionego - poinformował stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki w mediach społecznościowych.
REKLAMA

"W październiku dwa lata temu grupa działaczy Warszawskiego Klubu Gazety Polskiej pod przewodnictwem (przynajmniej medialnym) Adama Borowskiego nakleiła na 75 tablicach małe tabliczki z napisem Niemcy. Niemcy zamiast hitlerowcy" - przypomniał konserwator.

Dodał, że pod pretekstem walki o prawdę historyczną zniszczyli klejem kilkadziesiąt wykonanych z piaskowca tablic autorstwa Karola Tchorka.

Zaznaczył, że sprawa została zgłoszona na policję. Zgłoszenia były wysyłane przez poszczególne dzielnice, ale też przez biuro stołecznego konserwatora zabytków.

"Śledztwo policyjne trwało prawie dwa lata...Policjanci faktycznie zgromadzili cały materiał, przesłuchali wielu świadków (z rzeczonym Adamem Borowskim włącznie), ustalili faktycznie koszty napraw i przekazali sprawę do prokuratury. A ta....śledztwo umorzyła!" - napisał konserwator.

Wyjaśnił, że pani asesor z Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście w dn. 20 lipca 2023 r. stwierdziła, że owszem, tablice są zabytkami, ale też, że nie doszło do czynu zabronionego.

"Zdaniem prokuratury tablice nie zostały ani zniszczone, ani nawet uszkodzone. To nieważne, że klej wnikał w strukturę kamienia, nieważne, że zatrudnieni konserwatorzy często musieli szlifować całe płyty, nieważne, że łączny koszt napraw konserwatorskich wszystkich płyt oszacowano na minimum 130 tys. złotych. Nie doszło do uszkodzenia..." - napisał konserwator.

Dodał, że na postanowienie zostało złożone zażalenie do sądu.

"Dotychczasowe prace konserwatorskie kosztowały nas już ponad 60 tys., a zanosi się na przynajmniej dwa razy tyle...Kto za to odpowie? Wygląda na to, że nikt" - podkreślił.

Stołeczny ratusz przekazał, że oczyszczono 36 tablic na Śródmieściu, Woli i Mokotowie za łączną kwotę blisko 66 tys. zł.

"Wyczyszczenie tablic w każdym przypadku wymagało zastosowania metod konserwatorskich: użycia lasera, ręcznego czyszczenia specjalistycznymi narzędziami, szlifowania lub użycia środków chemicznych, uzupełnienia ubytków zaprawą, a na koniec zastosowania dezynfekcji i środka hydrofobowego" - wyjaśnił Michał Krasucki.

Część tablic zostało wyczyszczonych z nakładów Fundacji PGE.

Tablice powstały w 1949 w efekcie konkursu ogłoszonego przez SARP. Stworzone zostały na podstawie projektu Karola Tchorka i upamiętniają będące w Warszawie miejsca walk i męczeństwa z czasów II wojny światowej. Tablice były stawiane w różnych punktach Warszawy począwszy od lat 50. XX wieku. Wiele z nich uległo jednak zniszczeniu w trakcie wyburzeń domów oraz modernizacji i rozbudowy miejskiej sieci komunikacyjnej. W 2013 roku w granicach administracyjnych Warszawy znajdowało się ponad 160 tablic Tchorka.

Tablice Tchorka to zabytki.

"Pomimo że nie figurują jeszcze w rejestrze zabytków to od 1949 r. tak mocno wpisały się w krajobraz historyczny miasta, że trudno sobie bez nich wyobrazić pielęgnowanie pamięci o Warszawie okupacyjnej i Powstaniu Warszawskim" - napisał stołeczny konserwator Michał Krasucki.(PAP)

Autorka: Marta Stańczyk

mas/ maak/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
10.1°C
wschód słońca: 04:49
zachód słońca: 20:15
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2024-05-09 13:00
miejsce
Centrum Konferencyjne POLIN,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-09 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-09 18:00
miejsce
Smacza Jama, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-09 19:00
miejsce
Teatr Kamienica - Scena EMILIANA,...
wstęp biletowany