Warszawa/ Władze dzielnicy zburzyły zabytkową kamienicę na Kamionku; tłumaczą, że stanowiła zagrożenie
O wyburzeniu kamienicy poinformowali aktywiści ze stowarzyszenia Porozumienie dla Pragi.
"Ta ciekawa pod względem architektonicznym (mansardowy dach) oficyna przy Kamionkowskiej 25, jeden z najstarszych budynków na Kamionku, które przetrwały do naszych czasów, w weekend przeszła do historii" - napisali aktywiści.
Zastanawiali się też, czy w tym przypadku rozbiórka z różnych względów była jedynym rozwiązaniem i czy stanowisko w sprawie zajmowały Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków oraz Stołeczny Konserwator Zabytków.
Do sprawy odniósł się Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.
"Informacja o wyburzeniu jednego z najstarszych na Kamionku budynku przy ulicy Kamionkowskiej 25 to dla nas zaskoczenie i działanie, które nie powinno mieć miejsca" - napisał MWKZ.
Wyjaśnił, że budynek znajdował się w Gminnej Ewidencji Zabytków, w ostatnim czasie został włączony do Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków. "Powyższe wpisy roztaczały nad nim określoną ochronę prawną" - dodał.
Zaznaczył, że rozbiórki nikt nie uwzględniał i nie opiniował z MKWZ. "Zgodnie z przepisami prawa może mieć miejsce w przypadku, gdy obiekt nie nadaje się do odbudowy lub remontu" - wyjaśnił.
"Będziemy żądać wyjaśnień od właściciela obiektu, Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Dzielnicy Praga-Południe oraz Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla miasta stołecznego Warszawy" - podkreślił konserwator.
Michał Szweycer z biura prasowego dzielnicy Praga-Południe wyjaśnił, że budynek był w bardzo złym stanie technicznym i Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego zlecił wykonanie ekspertyzy.
"Zleciliśmy taką ekspertyzę, która wykazała, że budynek stanowi bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i mienia. Zgodnie z art. 31a ust.1 prawa budowlanego w takim przypadku, roboty rozbiórkowe można rozpocząć przed uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę lub przed dokonaniem zgłoszenia" - wyjaśnił.
Dodał, że ust.2 mówi, że rozpoczęcie robót, o których mowa, nie zwalnia od obowiązku bezzwłocznego uzyskania decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę lub dokonania zgłoszenia.
"Takie zgłoszenie wysłaliśmy w piątek. Możliwe, że MWKZ jeszcze go nie dostał" - zaznaczył.
Piętrowa kamienica wraz z oficyną przy ulicy Kamionkowskiej 25 zostały wzniesione około 1900 roku. W 1945 roku kamienica przeszła na podstawie dekretu Bieruta na własność miasta. 10 czerwca 2023 roku wybuchał pożar w opuszczonej oficynie. Z ogniem walczyło 10 zastępów straży pożarnej. Nie było osób poszkodowanych. (PAP)
autorka: Marta Stańczyk
mas/ apiech/