14 czerwiec 2022

Dzięki heroizmowi i mądrości naszych ojców, możemy rozwijać się w wolnym państwie

zdjęcie: Dzięki heroizmowi i mądrości naszych ojców, możemy rozwijać się w wolnym państwie / fot. PAP
fot. PAP
Dzięki heroizmowi i mądrości naszych ojców, pokoleń przed nami, możemy dzisiaj rozwijać się pokojowo i w wolnym państwie - powiedział we wtorek na konferencji prasowej wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.
REKLAMA

We wtorek w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyła się konferencja prasowa zapowiadającą obchody 100. rocznicy przyłączenia ziem Górnego Śląska do Polski.

Wicepremier Gliński przypomniał, że "20 czerwca 1922 roku Wojska Polskie wkroczyły do Katowic, 16 lipca 1922 roku podpisany został akt włączenia ziem śląskich do Rzeczypospolitej". "Te wydarzenia kończyły, mniej więcej 6-letni, okres kształtowania się polskich granic w procesie odzyskiwania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Ten śląski epizod był bardzo krwawy, o czym rzadko pamiętamy. Był także bardzo trudny do zrealizowania, ponieważ w tym czasie także zaognione były inne fronty, chociażby w trakcie drugiego powstania śląskiego, toczyła się wojna polsko-bolszewicka, w tym czasie dział się cud nad Wisłą, następnie wypieranie bolszewików w sierpniu 1920 roku" - zwrócił uwagę minister kultury.

Podkreślił, że powstania śląskie były w dużej mierze czynem zbrojnym, wspartym działaniami dyplomatycznymi.

Wicepremier Gliński wskazał, że "proces odzyskiwania niepodległości to z jednej strony czyn zbrojny, gotowość polskiej wspólnoty, mimo tak trudnych czasów do obrony z bronią w ręku, a jednocześnie działania dyplomatyczne, wsparcie przede wszystkim Stanów Zjednoczonych, Francji, Węgier i cały czas walka dyplomatyczna i zbrojna".

"Te wszystkie wydarzenia są niebywale ważne współcześnie, bo one ukształtowały Polskę, ukształtowały naszą tożsamość, a jednocześnie są dowodem na to, jak mądre wspólnoty powinny wybierać, jak muszą wybierać, jeżeli chcą przetrwać w ogóle" - ocenił szef resortu kultury.

Jak mówił, "kontekst wojny na Ukrainie bardzo dobitnie nam pokazuje, jak ważne są tego typu wybory, jak bardzo ważne są tego typu wartości, które umożliwiają wspólnotę, obronę w sytuacji ostatecznej, w sytuacji skrajnej i krytycznej". "Taka była sytuacja Polski w owym czasie. Dzięki heroizmowi i mądrości naszych ojców, pokoleń przed nami, możemy my dzisiaj pokojowo i w wolnym państwie się rozwijać. Choć byt tego państwa też jest zagrożony w związku z tym, co się dzieje na Wschodzie Europy i w związku z obojętnością na Zachodzie Europy. Na co naszej zgody nie ma" - podkreślił.

Zapowiedział m.in. otwarcie w najbliższą niedzielę w podziemiach katowickiej katedry Panteonu Górnośląskiego. "To wspólna inicjatywa Archidiecezji, miasta Katowice i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego" - wyjaśnił szef MKiDN.

Dodał, że Panteon "odnosi się do pamięci o Ślązakach, o tych najważniejszych ludziach, którzy na Śląsku żyli, tworzyli i byli związani z polskością".(PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
8.7°C
wschód słońca: 06:26
zachód słońca: 18:28
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2022-09-25 12:00
miejsce
Teatr Palladium, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-09-25 16:30
miejsce
Terminal Kultury Gocław, Warszawa,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-09-25 18:00
miejsce
Teatr Capitol, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-09-25 18:00
miejsce
Garnizon Sztuki, Warszawa, Marii...
wstęp biletowany