reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
15 lipiec 2023

Jazz na Starówce - w sobotę w Warszawie Auguścik, Stankiewicz, Young

zdjęcie: Jazz na Starówce - w sobotę w Warszawie Auguścik, Stankiewicz, Young / fot. PAP
fot. PAP
Wokalistka Grażyna Auguścik i pianista Kuba Stankiewicz z zespołem zaprezentują utwory amerykańskiego kompozytora polskiego pochodzenia Victora Younga podczas sobotniego koncertu w ramach festiwalu Jazz na Starówce.
REKLAMA

„Bohaterem trzeciej odsłony 29. Międzynarodowego Plenerowego Festiwalu Jazz na Starówce jest muzyka Victora Younga w znakomitej interpretacji Grażyny Auguścik polskiej wokalistki, która jest znana i ceniona zarówno w kraju jak i w USA oraz wybitnego pianisty jazzowego Kuby Stankiewicza” – powiedziała PAP Iwona Strzelczyk-Wojciechowska, która wraz z Krzysztofem Wojciechowskim organizuje wydarzenie.

W sobotę artyści ci wraz z zespołem w składzie: Tomasz Wendt na saksofonie, Wojciech Pulcyn na kontrabasie i Sebastian Frankiewicz na perkusji wykonają program zatytułowany „The Music of Victor Young” – Muzyka Victora Younga.

Kuba Stankiewicz, ceniony muzyk, kompozytor, należący do ścisłej czołówki polskich pianistów jazzowych od kilku lat zajmuje się aranżacją, wykonywaniem i nagrywaniem na płyty utworów amerykańskich kompozytorów polskiego pochodzenia Victora Younga Bronisława Kapera i Henryka Warsa, którzy zaliczani są do wielkich muzycznych gwiazd Hollywoodu.

Podczas sobotniego koncertu publiczność usłyszy takie przeboje Victora Younga jak m.in. „When I Fall in Love” „Stella by Starlight”, „My Foolish Heart” w interpretacji wokalistki Grażyny Auguścik i pianisty Kuby Stankiewicza.

„Cieszę się, że właśnie na warszawskiej Starówce będziemy grać utwory Younga, artysty, który zapewne przed wojną niejednokrotnie spacerował po Starym Mieście w Warszawie. Przecież tu, w Warszawie kończył studia w Konserwatorium i w 1918 r. otrzymał dyplom” – powiedział PAP Kuba Stankiewicz. „Mam nadzieję, że te słynne melodie spodobają się słuchaczom” – dodał muzyk.

Pianista przypomniał, że „Victor Young napisał muzykę do ponad 300 filmów, 22 razy był nominowany do Oscara, choć dostał go tylko raz, i to pośmiertnie – za film +W 80 dni dookoła świata+ z 1956 r. Jednak kilka jego melodii zyskało status przebojów i to właśnie za sprawą jazzmanów” – powiedział Stankiewicz.

Kompozycje Victora Younga wykonywały takie sławy jak: Ella Fitzgerald, Nat King Cole, Charlie Parker, Miles Davis, Stan Getz, Bill Evans, Frank Sinatra.

Victor Young urodził się 8 sierpnia 1901 r. (albo - wg różnych źródeł - 1899 bądź 1900 r.) w Chicago, ale jego rodzice pochodzili z Polski. Ojciec nazywał się Jabłoń i po wyemigrowaniu do Stanów Zjednoczonych zmienił nazwisko na Young. Victor był dziewięcioletnim chłopcem, kiedy zmarła jego matka. Rodzina postanowiła oddać go wraz z siostrą na wychowanie do dziadków w Warszawie. Młody Young, który jeszcze w Chicago zaczął się uczyć gry na skrzypcach, naukę podjął również w Warszawie, uczęszczając do konserwatorium w klasie Stanisława Barcewicza wybitnego skrzypka, a kompozycji uczył się u Romana Statkowskiego. Jako skrzypek debiutował w Filharmonii Narodowej. W 1918 r. ukończył Konserwatorium Warszawskie. Z dyplomem tej uczelni około 1920 r. wyjechał do Stanów i już więcej do Polski nie wrócił. Zmarł 10 listopada 1956 r.

„O polskich korzeniach Victora Younga dowiedziałem się w 2015 r. od jego siostrzenicy - niestety, nieżyjącej już pani Bobbie Hill Fromberg, która w ostatnich latach swojego życia prowadziła dość intensywny +research+ na temat rodziny. Zarówno ojciec Younga - Wolf Jabłoń, jak i rodzina matki - Segal pochodzili z Mławy. Miałem okazję towarzyszyć rodzinie Frombergów podczas ich wizyty w Mławie. I wtedy powstał pomysł, aby do tego miasta zawitała muzyka Younga” - powiedział PAP Kuba Stankiewicz.

„Bobbie Hill Fromberg opowiadała mi, że kiedy w 1951 r. przyjechała do Chicago orkiestra z Tel Awiwu, to okazało się, że Victor wszystkich muzyków zna… z Warszawy. Niestety, wątek polski był pomijany w późniejszej biografii artystycznej Younga, ale również świadomość polskich korzeni i polskiej edukacji muzycznej Victora Younga jest w naszym kraju niewielka” – ocenił Stankiewicz.

W 2014 roku pianista nagrał płytę „Stankiewicz plays Young”. Ukazała się ona w cyklu trzech albumów, przypominających słynnych hollywoodzkich kompozytorów pochodzących z Polski: Victora Younga, Henryka Warsa i Bronisława Kapera.

Koncerty festiwalu Jazz na Starówce odbywają się w każdą sobotę lata do 26 sierpnia. Organizatorem jest Fundacja Jazz Art.

Festiwal dofinansowany jest ze środków Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Muzyka realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Informacje o programie znajdują się na stronie www.jazznastarowce.pl (PAP)

Anna Bernat

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
8.2°C
wschód słońca: 05:00
zachód słońca: 20:04
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2025-05-02 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-02 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-02 19:00
miejsce
Resort Komedii, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-02 19:00
miejsce
Świetlica Wolności, Warszawa, ul...
wstęp biletowany