reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
9 wrzesień 2023

"Nad Niemnem" to powieść o nas, o Polakach

zdjęcie:
fot. PAP
"Nad Niemnem" to powieść o nas, o Polakach, stąd właśnie jej piękno, stąd ciekawość, z którą mogę podejść do niej kolejne pokolenia - powiedział prezydent Andrzej Duda, inaugurując 12. Narodowe Czytanie.
REKLAMA

W sobotę o godz. 11 w warszawskim Ogrodzie Saskim z udziałem pary prezydenckiej, Andrzeja Dudy oraz Agaty Kornhauser-Dudy, rozpoczęła się 12. edycja akcji Narodowe Czytanie. Prezydent i pierwsza dama jako pierwsi odczytali fragment tegorocznej lektury, którą jest powieść "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.

Inaugurując akcję, Agata Kornhauser-Duda zwróciła uwagę na ponadczasową wartość powieści. Podkreśliła przy tym jej "silne zakorzenienie w krajobrazie" oraz wymiar patriotyczny.

"Chociaż w całej powieści ani razu nie pada słowo Polska, to przecież właśnie Polska jest tutaj wciąż obecna i najważniejsza. Eliza Orzeszkowa stworzyła barwny opis Kresów Rzeczypospolitej, dokumentując polskie miejsca i polski czas, dlatego można powiedzieć, że +Nad Niemnem+ to na wskroś patriotyczna powieść" - stwierdziła Agata Kornhauser-Duda.

Pierwsza dama zwróciła uwagę, że to również "epopeja o Rzeczypospolitej wielu narodów, a także historii naszej części Europy", zaś "rzeką tych wielu narodów jest tytułowy Niemen". "To jest powieść o wspólnocie walki, wolności i wspólnocie pamięci o naszej części Europy i naszego regionu" - wskazała.

Prezydent Andrzej Duda zauważył, że "pierwsze zamówienie, jakie zostało złożone Elizie Orzeszkowej w 1884 r., nie dotyczyło powieści, ale opowieści w odcinkach; zostało złożone przez red. +Tygodnika Powszechnego+, wówczas Mariana Gawalewicza. "Chodziło o napisanie opowieści o ludziach, opowieści społecznej, żeby napisać, jak wygląda społeczeństwo, jakie są relacje pomiędzy pokoleniami, jakie są relacje pomiędzy warstwami społecznymi, pomiędzy polskim chłopami a ziemiaństwem, szlachtą zagrodową" - powiedział prezydent.

Jak zaznaczył, "+Nad Niemnem+ jest powieścią o nas, o Polakach".

Zastrzegł, nie jest to powieść jedynie o tych, którzy żyli w XIX wieku. "Wielokrotnie podkreślamy, że historia ma swoje cykle - także nasza historia, także polska historia. Powieść ukazująca rozterki ówczesnych ludzi - z jednej strony bohaterów powstania styczniowego bardzo często złamanych klęskę, które ono poniosło, z drugiej strony tych, którzy wątpią w sens jakiejkolwiek walki narodowowyzwoleńczej, którzy nie pamiętają w ogóle o tym czynie patriotycznym, jakim było powstanie, a z drugiej strony cały czas drzemiącej tradycji i sile tych niższych warstw społecznych, które ukazane są tutaj jako te, które mają głębie ducha - Bohatyrowicze i w nich drzemiąca wola odzyskania wolności, niepodległej, suwerennej ojczyzny".

"Te dyskusje przypominały pokoleniu moich dziadków, rodziców - ale także mojemu - czas, w którym myśmy żyli, kiedy zwłaszcza tu, w Warszawie, toczono dyskusje, czy Powstanie (Warszawskie - PAP) miało sens, kiedy też nie było wolnej, niepodległej i suwerennej całkowicie ojczyzny" - zwrócił uwagę prezydent Duda.

Jak zaznaczył, "to jest powieść o nas, stąd właśnie jej piękno, stąd ta ciekawość, z którą, myślę, spokojnie mogę podejść do niej kolejne pokolenia, choć język bardzo często nie jest łatwy" - podsumował prezydent.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa; w 2016 roku "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, a w 2017 r. lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. W 2019 r. lekturami było osiem najważniejszych polskich nowel, między innymi autorstwa Stefana Żeromskiego, Bolesława Prusa, Marii Konopnickiej i Brunona Schulza. W 2020 r., w warunkach obostrzeń epidemicznych, czytano "Balladynę" Juliusza Słowackiego. W roku 2021 lekturą była "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej, zaś w ubiegłym roku "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. (PAP)

Autorki: Magdalena Gronek, Anna Kruszyńska

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
26.7°C
wschód słońca: 04:20
zachód słońca: 21:00
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2025-07-05 17:00
miejsce
Scena Relax, Warszawa, Złota 8
wstęp biletowany
kiedy
2025-07-05 17:00
miejsce
Pałac Staszica - Sala Lustrzana,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-07-05 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-07-05 18:30
miejsce
Świetlica Wolności, Warszawa, ul...
wstęp biletowany