30 wrzesień 2022

Rektor Akademii Teatralnej w Warszawie rozpowszechnia nieprawdziwe informacje

zdjęcie: Rektor Akademii Teatralnej w Warszawie rozpowszechnia nieprawdziwe informacje / fot. PAP
fot. PAP
Nieprawdziwe są informacje o rzekomym braku lub uszczupleniu dotacji ministerialnych dla warszawskiej Akademii Teatralnej – poinformowało w piątek MKiDN, odnosząc się do wypowiedzi prasowych Wojciecha Malajkata, rektora warszawskiej Akademii Teatralnej.
REKLAMA

Opublikowano je w artykułach „Zamykam uczelnie na zimę” na łamach dodatku „Tygodnika Warszawa” w „Gazecie wyborczej” z 30 września 2022 r. oraz w portalu Fakt.pl z 28 września „Wojciech Malajkat musi zamknąć szkołę, bo nie ma pieniędzy na prąd. Padło wiele gorzkich słów”.

Na stronie MKiDN przypomniano, że sprawa wzrostu kosztów energii i działań osłonowych dla instytucji kultury, takich jak m.in. planowane zamrożenie cen energii dla uczelni artystycznych były jednym z tematów informacji przedstawianej przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Glińskiego podczas spotkań z rektorami tych instytucji 15 września 2022 r. „Wojciech Malajkat uczestniczył w spotkaniu z wicepremierem Glińskim w dn. 15 września, a zatem miał okazję, aby się z tą informacją zapoznać i uściślić w razie potrzeby (nie zadał jednak wtedy ministrowi żadnego pytania, natomiast w wywiadach pomija fakt, że sprawy wzrostu kosztów utrzymania uczelni były na spotkaniu omawiane i wyjaśniane)” – napisano.

Jako nieprawdziwe określono informacje o „rzekomym braku lub uszczupleniu dotacji ministerialnych dla warszawskiej Akademii Teatralnej. Przypomniano, ze finansowanie publicznych uczelni artystycznych odbywa się na podstawie jednolitego wobec wszystkich nadzorowanych podmiotów algorytmu podziału subwencji, określonego w rozporządzeniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 28 grudnia 2018 r. oraz poprzez dotację przeznaczoną na działalność kulturalną.

„Jednym z nielicznych mechanizmów pozwalających na bardziej autonomiczne działanie Ministra w tej materii jest podział dwuprocentowej części uzupełniającej subwencji. Pula środków podlegających podziałowi pomiędzy 19 nadzorowanych uczelni artystycznych jest pochodną wielkości budżetu i wynosi ok. 14 mln zł rocznie” – podkreślono. W ramach tej kwoty Akademia Teatralna otrzymała środki w wysokości 1 mln 24 tys. zł, co stanowi piątą najwyższą subwencję przyznanych uczelniom artystycznym. „Ogółem w ciągu minionych 5 lat Akademia Teatralna w Warszawie otrzymała (lub otrzyma w 2022 r.) z dodatkowych środków będących w dyspozycji Ministra 7 mln 505 tys. zł, w tym 1 mln 573 tys. w 2021 r. i 1 mln 24 tys. zł w 2022 r.” – wyjaśniono w informacji MKiDN. Działalność warszawskiej AT była finansowana także z dotacji w wysokości 2 mln 629 tys. na działalność kulturalną i ponad 2 mln na działalność inwestycyjną. „31 grudnia 2021 r. na koncie Akademii znajdowało się ponad 9 mln zł.” – podano.

Przypomniano również deklarację wicepremiera Piotra Glińskiego, który zapewnił, że Akademia Teatralna w Warszawie, podobnie jak inne uczelnie artystyczne, otrzyma od października środki na wzrost wynagrodzeń w wysokości 4,4 proc., a od maja 2023 r. – dalsze 3,4 proc. (łącznie - tak jak w całej sferze budżetowej – wynagrodzenia mają wzrosnąć o 7,8 proc.).(PAP)

Autor: Michał Szukała

szuk/ pat/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
3.5°C
wschód słońca: 07:16
zachód słońca: 16:22
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2023-02-02 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-02 19:00
miejsce
Scena Relax, Warszawa, Złota 8
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-02 19:00
miejsce
Scena Relax, Warszawa, Złota 8
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-02 19:00
miejsce
Centralna Spółdzielnia Komediowa,...
wstęp biletowany