Teatr Współczesny online 1 maja o 20.30

fot. nadesłane
1 maja o godz. 20.30 w repertuarze Teatru Współczesnego online pokaz spektaklu IONA DRUCE „NAJWIĘKSZA ŚWIĘTOŚĆ” w reżyserii MACIEJA ENGLERTA ( realizacja na scenie Teatru TVP 1979 r.)
Koronawirus
mazowieckie
7664
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
Sztukę mołdawskiego dramaturga Maciej Englert oprawił w poetycką konwencję  urzekającą szczerością, prostotą,  liryczną postacią Marii  ( Marta Lipińska) i wyrazistymi rolami Jana Englerta i Henryka Borowskiego. W czasach, gdy dominowała hodowla ludzi w laboratorium ZSRR, Druce`a interesował człowiek i te ludzkie prawdy, do których system nie ma dostępu.

 Reżyser z aktorami wsparł ten niezwykły humanizm i wzbogacił go o własne zadziwienie człowiekiem.

Teatr zaproszono na występy gościnne w MCHAT;  były to lata  70-te  i mołdawska sztuka (zaanektowana w poczet radzieckiej dramaturgii ) została przez władze odebrana jako niepokorna, a szczególny popłoch aktywu wywołały piosenki Agnieszki Osieckiej (z muzyką Seweryna Krajewskiego), zwłaszcza: „Nie warto umierać na baczność”. Druce rychło dostał zakaz publikacji, co uplasowało go niebawem w gronie dysydentów. Po upadku ZSRR został ministrem kultury Moldowy..

W trzecią rocznicę śmierci Konrada Swinarskiego jury Nagrody Jego Imienia uznało „Największą świętość” za najwybitniejszą sztukę sezonu  1977/78 i przyznało Nagrodę im. Konrada Swinarskiego MACIEJOWI ENGLERTOWI.

Pozostałe nagrody:
1978 r XVIII Kaliskie Spotkania Teatralne Henryk Borowski - Grand Prix za najwybitniejszą kreację aktorską , za rolę Kelina, Jan Englert – nagroda za rolę Michaja Gruji, Maciej Englert – za reżyserię

Pełne dossier spektaklu: https://wspolczesny.pl/repertuar/biezacy/najwieksza-swietosc-pokaz
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
7664
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2020-10-13 19:00
miejsce
Mała Warszawa, Warszawa, Otwocka 14
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-13 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-14 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-14 19:00
miejsce
Hala Torwar, Warszawa, ul....
wstęp biletowany