Teatr Współczesny online 9 maja o 20.30

fot. nadesłane
W sobotę, 9 maja o godz. 20.30 rozpocznie się pokaz telewizyjnego zapisu „AMBASADORA” SŁAWOMIRA MROŻKA w reżyserii ERWINA AXERA. Scenografia EWY STAROWIEYSKIEJ, realizacja TV ANNY MINKIEWICZ.
REKLAMA
W TEATR WSPÓŁCZESNY ONLINE  ZAPRASZA:
https://wspolczesny.pl/teatr-online/

W OBSADZIE: MAJA KOMOROWSKA, ZBIGNIEW ZAPASIEWICZ, KRZYSZTOF KOWALEWSKI, HENRYK BISTA, MARCIN TROŃSKI.

Sławomir Mrożek w czasach PRL był otuchą dla sceny i widza, wtedy rzeczywistość „oglądana przez okulary dramaturga” budziła nadzieję, że ten systemowy absurd nie będzie wieczny. Dwa miesiące przed stanem wojennym 1981 roku Teatr Polski dał premierę „Ambasadora”, która stała się wydarzeniem dla widzów tak łaknących wszelkich zakazanych treści, choćby politycznych aluzji.

AMBASADOR  na scenie Teatru Współczesnego w reżyserii Erwina Axera pokazany w 1995 roku,  już po upadku komuny, ujawnił przesłania, przytłoczone przez  czas pierwszej realizacji teatralnej 81 roku.  Wskrzeszono wielkie Sprawy: honor, przyzwoitość , godność, mądrość,  ideały… to co w latach komuny tak łatwo ginęło w przepaści pomiędzy systemem a szansą  wyboru wartości. Teatr Współczesny nową inscenizacją przeniósł mądrość sztuki na grunt uniwersalny. Mrożek i jego prawdy  są, jak pokazała rodzima obyczajowość i historia,  ponadczasowe. A do teraźniejszości naszej też pasują jak ulał….

„[…] w "Ambasadorze" nie ma ról słabych, możliwych do skwitowania w kilku słowach. A są w nich dwie wyjątkowe: Ambasador Zbigniewa Zapasiewicza i Amelie Mai Komorowskiej. Jednak, co chyba najważniejsze, Axer przywraca wiarę, że teatr może być jeszcze miejscem rozmowy, odnawiania sporów, które nie powinny wymykać się z pamięci. Jak ten o honor i jego powolne, wraz z ostatnimi wyznawcami, umieranie.” Paweł Goźliński, Życie Warszawy, 01.06.1995 
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
107823
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2021-03-26 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-27 19:00
miejsce
Garnizon Sztuki, Warszawa, Marii...
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-27 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-28 17:00
miejsce
Kino Elektronik, Warszawa,...
wstęp biletowany