Unikalny album trafił do pierwszych szkół

fot. UM Warszawa
Książka „Plan zagłady Warszawy” trafi do wszystkich warszawskich szkół ponadpodstawowych. W środę, 2 października pierwsze egzemplarze przekazano uczniom i dyrektorom kilkunastu placówek.
REKLAMA

- To unikalny, historyczny materiał, bardzo cenna pomoc dla naszych uczniów. Dziękuję fundacji za pozyskanie tego świadectwa, jego opracowanie, wydanie w formie książkowej i przekazanie kolejnym pokoleniom warszawiaków – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Książka „Plan Zagłady Warszawy” Stefana Artymowskiego prezentuje tajny, niemiecki raport z samego początku II wojny światowej.

Dokumentacja w której skład wchodzą m.in. zdjęcia, mapy i tabele znajdowała się w dwóch segregatorach, stanowiła załącznik do „Bericht über Warschau” („Raportu o mieście Warszawa”). Pojawiła się niespodziewanie na jednym z portali aukcyjnych i została zakupiona przez Fundację Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.

Materiał jest niezwykle cenny. Fotografie ukazujące zniszczone mosty, dworce, szpitale, budynki użyteczności publicznej, kamienice, palące się składy węgla i nieodgruzowane ulice wykonano tuż po zakończeniu walk, we wrześniu i październiku 1939 r.

Zgromadzone dokumenty jednoznacznie dowodzą, że Warszawa miała zostać zniszczona, a ataki na cywili – w tym skupiska ludności żydowskiej – były zaplanowane i celowe.

Książka została wydana przez Oficynę Wydawniczą RYTM i Fundację Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego. Ukazała się na samym początku września, w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

 
Źródło: UM Warszawa
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
107823
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2021-04-08 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-04-09 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-04-10 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-04-15 19:00
miejsce
Garnizon Sztuki, Warszawa, Marii...
wstęp biletowany