reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
19 lipiec 2022

Zaproszenie - wystawa polsko-ukraińska 19.07

zdjęcie: Zaproszenie - wystawa polsko-ukraińska 19.07 / pixabay/952967
Serdecznie zapraszamy jutro - 19 lipca 2022 roku na godzinę 12:00 do Pałacu Staszica w Warszawie na wernisaż wystawy „Mamo, ja nie chcę wojny!!! Polsko-ukraiński projekt archiwalny”. Zaprezentowane zostaną Państwu historyczne rysunki polskich dzieci z roku 1946, które były zapisem ich przeżyć z czasów II wojny światowej i okupacji niemieckiej oraz współczesne rysunki dzieci ukraińskich, związane z toczącą się obecnie wojną w Ukrainie.
REKLAMA
MAMO, JA NIE CHCĘ WOJNY!!!
POLSKO-UKRAIŃSKI PROJEKT ARCHIWALNY
19 lipca (wtorek) 2022 r., godz. 12:00
Pałac Staszica
Nowy Świat 72, Warszawa
Sala Lustrzana
wystawa od strony ul. Krakowskie Przedmieście

Dziecko nie jest żołnierzem, nie broni ojczyzny, choć z nią cierpi

Przytoczona tu sentencja Janusza Korczaka, wielkiego pedagoga - przyjaciela dzieci stanowi motto naszego projektu, gdyż podobnie jak Stary Doktor, chcemy podkreślić, że dziecko nie jest żołnierzem, nawet jeśli walczy z bronią w ręku i że cierpi, bo zawsze jest ofiarą wojny. Wraz z Państwem chcemy spojrzeć na wojnę oczami dzieci i wsłuchać się w ich emocje, uznając wykonane przez nie prace za niezwykle przejmujące świadectwa wojny.

We wtorek 19 lipca 2022 roku przed Pałacem Staszica w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy „Mamo, ja nie chcę wojny!!! Polsko-ukraiński projekt archiwalny”. W ramach wystawy zaprezentujemy Państwu historyczne rysunki polskich dzieci z roku 1946, będące zapisem ich przeżyć z czasu II wojny światowej i okupacji niemieckiej 1939-1945, przechowywane w Archiwum Akt Nowych w Warszawie, w zespole Ministerstwa Oświaty z lat 1945–1966 oraz współczesne rysunki dzieci ukraińskich, związane z wojną toczącą się obecnie w Ukrainie, gromadzone na portalu Mom I see war.

Naszym zdaniem podobieństwo historycznych i współczesnych prac poraża – wojna z perspektywy dziecka wygląda zawsze tak samo. Dzieci rysują czołgi, samoloty zrzucające bomby, pożary i eksplozje. Rysują rannych i zabitych, zrujnowane domy, mogiły. Rysują siebie i swoją rodzinę, rysują ewakuację i ucieczkę. Ale rysują też nadzieję i swoje marzenia na przyszłość. Łącząc obrazy i słowa w grupy tematyczne: walka, okupacja, rodzina, represje, opór, zniszczenia, nadzieja-zwycięstwo, chcemy podkreślić fakt, jak bardzo podobne są do siebie scenariusze wojen zaborczych. Zmienia się czas, zmienia się miejsce, zmieniają się dziecięcy świadkowie, ale wojna zawsze jest taka sama:

Wojna nie widzi, nie słyszy, nie czuje (J. J. Letria).

Obecnie w zasobie Archiwum Akt Nowych w Warszawie znajduje się ponad 7000 rysunków. W większości są to prace o tematyce wojennej tworzone na potrzeby badań zainicjowanych w przez środowisko pedagogiczne w pierwszych latach po wojnie oraz w odpowiedzi na konkurs ogłoszony w 1946 w tygodniku „Przekrój” za zgodą ówczesnego Ministerstwa Oświaty.

Jednocześnie informujemy, że wystawa „Mamo, ja nie chcę wojny!!! Polsko-ukraiński projekt archiwalny” jest realizowana przez całą sieć Archiwów Państwowych. Dzięki temu wystawa w formie planszowej zostanie zaprezentowana w tym samym czasie w wielu miastach w Polsce i będzie mogła dotrzeć do szerokiego grona odbiorców.

Wojna to zawsze ból, cierpienie i strata. Ale najbardziej narażone podczas wojny są dzieci. Wojna pozbawia ich szczęśliwego dzieciństwa, a czasem życia! Śmiech, beztroska, przytulny dom, spacery z przyjaciółmi - tak powinny być wypełnione ich dni. Dzieci widzą wojnę „bez ozdób” – na ich oczach rakiety wroga niszczą szkoły, przedszkola, szpitale, domy mieszkalne. Widzą jak krewni i przyjaciele umierają.

Wyrażają swoje prawdziwe emocje i doświadczenia w rysunkach, które dotykają serca każdej osoby. Słuchanie dzieci, zrozumienie ich doświadczeń w tym trudnym czasie jest jednym z zadań dorosłych. Projekt Mom I see war został stworzony, aby pokazać wojnę oczami dzieci Ukrainy i po raz kolejny zwrócić uwagę społeczności światowej na brutalną inwazję rosyjskiego najeźdźcy. Projekt ten połączył ponad 10 tysięcy rysunków dla dzieci o wojnie i pokoju w Ukrainie. Został stworzony, aby uchwycić to, czego doświadczają dzieci podczas wojny w ich kraju i pokazać całemu światu, jak silni są Mali Ukraińcy.

Różnorodność dziecięcych emocji, które znajdują odzwierciedlenie w rysunkach: od strachu i rozpaczy po nadzieję i wiarę w zwycięstwo, świadczy o jednej rzeczy – dzieci nie powinny cierpieć z powodu wojny, zasługują na szczęście i miłość.

Opieka merytoryczna nad projektem: dr Dorota Sadowska z Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z prof. Olgą Kulinich z Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu im. Tarasa Szewczenko, Mariusz Olczak dyrektor Archiwum Akt Nowych.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Warszawa
30.2°C
wschód słońca: 04:21
zachód słońca: 21:00
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2025-07-06 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-07-06 19:00
miejsce
Scena Relax, Warszawa, Złota 8
wstęp biletowany
kiedy
2025-07-06 19:00
miejsce
Teatr Scena Współczesna, Warszawa,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-07-06 19:30
miejsce
Instytut Cervantesa - Salon de...
wstęp biletowany