Czerwony dywan pełen gwiazd na premierze „Pana T.” Galeria zdjęć z wydarzenia Film Marcina Krzyształowicza w kinach od 25 grudnia

W poniedziałek 16 grudnia października w Multikinie Złote Tarasy w Warszawie odbyła się uroczysta premiera „Pana T.”, najnowszego filmu Marcina Krzyształowicza wyróżnionego na 27. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE nagrodą za Najlepszy Film Polski.
REKLAMA
Na premierze najnowszego dzieła twórcy nagrodzonej Orłem i Srebrnymi Lwami na festiwalu filmowym w Gdyni „Obławy” pojawiła się cała plejada gwiazd. Prócz reżysera oraz producentów Jarosława Bolińskiego i Marcina Imacha z Propeller Film do Złotych Tarasów przybyli także m.in. operator Adam Bajerski i szerokie grono aktorów: powracający w wielkim stylu na kinowy ekran Paweł Wilczak wraz z partnerką Joanną Brodzik, doceniony nagrodą za najlepszą rolę drugoplanową na festiwalu w Gdyni Sebastian Stankiewicz, a także m.in. Maria Sobocińska, Jerzy Bończak, Katarzyna Warnke, Wojciech Mecwaldowski, Jacek Fedorowicz, Tomasz Sapryk, Wojciech Wysocki, Krzysztof Czeczot i Michał Urbaniak. Gośćmi wydarzenia, które poprowadziła Grażyna Torbicka, byli też m.in. Andrzej Pągowski, Karolina Szostak i Natalia Rybicka.


„Pan T.” - w kinach od 25 grudnia

Pan T. – pierwszy fragment


Pan T. – drugi fragment


Pan T. – trzeci fragment


Przesycona nostalgią podróż do niezwykłego świata, w którym słynni pisarze i poeci artystycznej bohemy zasiadywali w knajpach i kawiarniach ukradkiem komentując zło otaczającego ich świata. Film w reżyserii Marcina Krzyształowicza – nagrodzonego Orłem i Srebrnymi Lwami na festiwalu filmowym w Gdyni twórcy „Obławy”. W roli głównej odmieniony i powracający w wielkim stylu Paweł Wilczak. Pośród doborowej obsady filmu, prezentowanego w Konkursie Głównym 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, na 35. Warszawskim Festiwalu Filmowym oraz 31. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce, gdzie został uhonorowany Nagrodą Specjalną Jury za Najlepszy Film Fabularny i Nagrodą Krytyków, zobaczymy również takie gwiazdy jak: Sebastian Stankiewicz, nagrodzony w kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska w Gdyni, oraz Katarzyna Warnke, Wojciech Mecwaldowski, Jerzy Bończak, Jacek Braciak, Bartłomiej Topa, Eryk Lubos, Wiktor Zborowski, Jan Nowicki i wiele innych. Nie zabraknie też aktorskich niespodzianek, w tym brawurowej sceny z udziałem Jacka Fedorowicza, Kazimierza Kutza i Leszka Balcerowicza. Pełna detali scenografia to dzieło Magdaleny Dipont, która pracowała m.in. przy wielu filmach Andrzeja Wajdy, podobnie jak autorka kostiumów do „Pana T.” Magdalena Biedrzycka. Za magiczną i przenoszącą w inną epokę pracę kamery odpowiada Adam Bajerski, autor zdjęć do „Zmruż oczy” i „Sztuczek”, wraz z reżyserem wyróżniony na 27. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE nagrodą za Najlepszy Film Polski.

Powstająca z powojennych ruin Warszawa roku 1953 to miejsce, w którym wszystko jest możliwe. Wszechobecna niepewność, donosy i kontrola oswajane są wódką i dobrym towarzystwem, w podziemiach kościoła daje się słyszeć jazz, a przypadkowe spotkanie w toalecie z I sekretarzem Bolesławem Bierutem może zakończyć się niespodziewaną nietrzeźwością. To wszystko zna z własnego doświadczenia niejaki Pan T. – uznany pisarz, który mieszka w hotelu dla literatów. Mężczyzna utrzymuje się z korepetycji dawanych pięknej maturzystce, z którą łączy go płomienny romans. Pewnego dnia do sąsiedniego mieszkania wprowadza się chłopak z prowincji, który marzy o karierze dziennikarza. Pan T. staje się dla niego mistrzem i nauczycielem. Życie głównego bohatera nabierze tempa, gdy władze zaczną podejrzewać go o niecne zamiary wysadzenia Pałacu Kultury i Nauki, ponętna uczennica zaszokuje go niespodziewanym wyznaniem, a Urząd Bezpieczeństwa zacznie śledzić każdy jego ruch. W tej rzeczywistości pełnej absurdów trudno będzie zachować powagę.

„Chociaż akcja rozgrywa się w Polsce stalinowskiej, to nie zrobiliśmy filmu historycznego. Przeciwnie, „Pan T.” jest utworem na wskroś aktualnym, rezonującym z otaczającą nas rzeczywistością. To wywiedziona z ducha Kafki i Bułhakowa uniwersalna przypowieść o przyjaźni i miłości, a przede wszystkim o sytuacji artysty w czasach zniewolenia.” Marcin Krzyształowicz, reżyser i scenarzysta oraz Andrzej Gołda, scenarzysta.

„Jeden z najlepszych polskich filmów ostatnich lat!” Telemagazyn

„Właśnie takiego kina w Polsce potrzebujemy” WP

„Paweł Wilczak powrócił w wielkim stylu” Onet.pl

Gatunek: komedia/ dramat
Produkcja: Polska 2019
Reżyseria: Marcin Krzyształowicz („Obława”, „Pani z przedszkola”)
Scenariusz: Marcin Krzyształowicz („Obława”, „Pani z przedszkola”), Andrzej Gołda („Ach śpij kochanie”, „Pakt” – serial TV)
Obsada: Paweł Wilczak („Wesele”, „Sfora” - serial TV), Sebastian “Stanki” Stankiewicz („Plagi Breslau”, „Gotowi na wszystko. Exterminator”), Maria Sobocińska („Kler”, „Wołyń”), Wojciech Mecwaldowski („Juliusz”, „11 minut”), Jacek Braciak („Kler”, „Volta”), Jerzy Bończak („Ślepnąc od świateł” - serial TV, „Rewers”), Zdzisław Wardejn („Miszmasz czyli Kogel Mogel 3”, „Rojst” - serial TV), Eryk Lubos („Underdog”, „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”), Katarzyna Warnke („Kobiety mafii”, „Botoks”), Krzysztof Czeczot („Gotowi na wszystko. Exterminator”, „Volta”), Andrzej Zieliński („Volta”, „Wataha” - serial TV), Wiktor Zborowski („1983” – serial TV, „Pokot”), Bartłomiej Topa („Pod powierzchnią” - serial TV, „Kler”), Mariusz Bonaszewski („Kurier”, „Powidoki”), Przemysław Bluszcz („Zabawa zabawa”, „Konwój”), Tomasz Sapryk („Zabawa zabawa”, „Podatek od miłości”), Katarzyna Kwiatkowska („Pitbull. Ostatni pies”, „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”), Jan Nowicki („Kamerdyner”, „Sztos”), Jacek Fedorowicz („Nie ma róży bez ognia”, „Alternatywy 4” - serial TV), Michał Urbaniak („Mój rower”), Sławomir Orzechowski („Kurier”, „Kamerdyner”), Jerzy Rogalski („Miszmasz czyli Kogel Mogel 3”, „Wołyń”), Lesław Żurek („Mała Moskwa”, „Zabawa zabawa”), Kazimierz Kutz, Leszek Balcerowicz
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Warszawa
-0.2°C
wschód słońca: 05:39
zachód słońca: 17:47
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2024-03-19 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-19 18:00
miejsce
Klub Hydrozagadka, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-19 18:00
miejsce
Stara Galeria ZPAF, Warszawa, Plac...
wstęp biletowany
kiedy
2024-03-19 19:00
miejsce
Resort Komedii, Warszawa, ul....
wstęp biletowany