reklama
kategoria: Ludzie Mówią
27 czerwiec 2023

Mieszkańcy chcą więcej zieleni na placu Teatralnym

zdjęcie: Mieszkańcy chcą więcej zieleni na placu Teatralnym / pixabay/1089806
Warszawiacy podczas przeprowadzonych przez miasto warsztatów na temat koncepcji zagospodarowania placu Teatralnego wypowiedzieli się za zwiększeniem zieleni, miejsc do relaksu oraz likwidacją naziemnego parkingu - przekazał stołeczny ratusz.
REKLAMA

"Warszawę lepszą do życia projektujemy wspólnie z warszawiakami. Dlatego zorganizowaliśmy warsztaty projektowe, by szukać optymalnych rozwiązań dla koncepcji nowego zagospodarowania placu Teatralnego. Mieszkańcy chcą więcej zieleni, miejsc wypoczynku, ułatwień dla pieszych i rowerzystów" – powiedział zastępca dyrektora w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego Bartosz Rozbiewski.

Władze miasta chciały włączyć w proces powstawania koncepcji zagospodarowania placu Teatralnego jak największą grupę uczestników: mieszkańców, ekspertów, przedsiębiorców i urzędników z różnych biur i instytucji. Dlatego zdecydowano się na warsztaty projektowe typu charrette, czyli sztukę harmonijnego tworzenia. Prowadził je zespół z pracowni MAU Architecture & Urbanism. Wcześniej w podobny sposób wypracowano m.in. zmiany dla Pola Mokotowskiego czy koncepcję docelowego urządzenia placu Powstańców Warszawy. Obie są obecnie realizowane.

"Warsztaty projektowe poprzedził spacer badawczy 3 czerwca po placu Teatralnym i jego okolicy. Do 11 czerwca działała internetowa ankieta o tym miejscu i oczekiwanych zmianach. Wypełniło ją blisko 300 osób. Następnie odbyły się dwa otwarte spotkania warsztatowe: 14 oraz 19 czerwca, kiedy mieszkańcy wraz z ekspertami na żywo przepracowali postulaty i główne założenia na nowy plac Teatralny. Podsumowanie warsztatów odbyło się 22 czerwca" - przekazał ratusz.

Eksperci zaprezentowali uwarunkowania dla placu Teatralnego, między innymi z bardzo ważnymi aspektami ochrony konserwatorskiej. W kolejnym etapie wskazywano, co należy zachować, a co powinno się zmienić.

"Rysowali na mapach, dokładali funkcje, których brakuje na placu. Tak powstało kilka wstępnych koncepcji. Osobny stół miały dzieci, które przygotowały odważne pomysły na tę przestrzeń z założeniem wodnym i placami zabaw" - wyjaśnił ratusz.

Na kolejnym spotkaniu eksperci przedstawili jak należy łagodzić skutki zmian klimatycznych z pomocą zieleni i wody oraz jak uspokajać ruch. Zostały na nim zaprezentowane trzy koncepcje, które były odzwierciedleniem uwarunkowań oraz postulatów mieszkańców. Mieszkańcy mogli wskazać mocne i słabe strony każdej z koncepcji. Te wskazówki posłużyły do opracowania finalnej koncepcji, który pozwoli opracować finalną koncepcję zagospodarowania placu.

Mieszkańcy chcą dużych zmian. Byli zgodni, że należy posadzić drzewa i dodać więcej zieleni oraz zbudować fontannę. Brakuje też miejsc do relaksu i odpoczynku dla dzieci, przestrzeni na sztukę i wydarzenia plenerowe. Mieszkańcy oczekują likwidacji naziemnego parkingu (chcą dla niego alternatywy), spowolnienia ruchu, wygodniejszych i bezpieczniejszych przejść dla pieszych oraz wygodnego przejazdu dla rowerzystów. Eksperci przewidują, że parking podziemny mógłby powstać w zachodniej części placu, po stronie Teatru Narodowego, z rampą zjazdową od strony ul. Wierzbowej.

W czwartek 22 czerwca zespół z pracowni MAU przedstawił końcową koncepcję. Uwzględnia ona różne postulaty mieszkańców, ale także rekomendacje urzędów, które ostatecznie będą zatwierdzać projekt.

"Teraz zieleń stanowi nieco ponad 3 proc. powierzchni placu. Po zmianie stanowiłaby od 30 do 50 proc. "Proponujemy dwa zieleńce o organicznych kształtach po wschodniej i zachodniej części placu przy Teatrze Wielkim. Podobne były przed II wojną światową" – powiedział Maciej Mycielski z pracowni MAU.

Na placu, dokładnie na osi głównego wejścia do Teatru Wielkiego, architekci proponują fontannę nazywaną "teatrem wody". Krążyłaby ona kanalikami do bocznych zieleńców, tzw. "miejskich oaz". Tam trafiałaby do małych oczek wodnych. "Całość stanowiłaby atrakcyjną strefę zabaw wodnych dla dzieci, a dla dorosłych miejsce odpoczynku wśród drzew, krzewów i kwiatów" - wyjaśnił ratusz.

Zaznaczył, że całe założenie działałoby w oparciu o gromadzoną i podczyszczoną wodę deszczową. Eksperci oszacowali, że z placu Teatralnego oraz dachu Teatru Wielkiego można zgromadzić nawet do 26 tys. metrów sześciennych deszczówki rocznie.

Warsztatowa koncepcja z propozycją zmian jest gotowa i zostanie teraz gruntownie zweryfikowana.(PAP)

autorka: Marta Stańczyk

mas/ apiech/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
-0°C
wschód słońca: 07:38
zachód słońca: 15:50
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2025-01-12 12:00
miejsce
Teatr Ekologiczny Bohema House,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-12 14:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-12 15:00
miejsce
Teatr Kamienica - Scena ORLA,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-12 16:00
miejsce
Studio Koncertowe Polskiego Radia...
wstęp biletowany