16 maj 2023

28 dni walki o godność - koniec powstania i likwidacja getta

zdjęcie: 28 dni walki o godność - koniec powstania i likwidacja getta / fot. nadesłane
fot. nadesłane
W 80. rocznicę likwidacji Getta i zakończenia walk powstańczych, Dzielnica Śródmieście zaprasza na bezpłatny pokaz filmu „Ulica Graniczna” oraz spacery śladami papierosiarzy z Placu Trzech Krzyży.
REKLAMA
Akcja likwidacji Getta warszawskiego trwała cztery długie tygodnie, pochłaniając dziesiątki tysiący ofiar. 16 maja 1943 roku dowódca sił niemieckich Jürgen Stroop, wobec słabnącego oporu powstańców, zdecydował o jej zakończeniu. Zaledwie kilkudziesięciu powstańcom udało się wydostać podziemnymi tunelami z płonącego Getta.

Granica Getta

Bohaterem zbiorowym filmu „Ulica Graniczna” z 1948 w reż. Aleksandra Forda są mieszkańcy kamienicy położonej przy ulicy Granicznej w Warszawie, którzy zmagają się z niemieckim terrorem wobec Żydów w czasie II wojny światowej. Kulminacja obrazu przypada na wybuch Powstania w Getcie Warszawskim. Po filmie odbędzie się dyskusja o traumie po Zagładzie i o pamięci. W rozmowie udział wezmą Sara Herczyńska oraz dr Jan Borowicz z Instytutu Kultury Polskiej UW . (16 maja o godz. 18.00 w kinie Atlantic, przy ul. Chmielna 33).

Śródmiejskie obchody

Podczas śródmiejskich obchodów 80. Rocznicy Powstania w Getcie, mieszkańcy mieli możliwość uczestniczenia w wielu wydarzeniach, skierowanych do różnorodnej grupy wiekowej. - Wszystkie miały na celu wspominanie ludności cywilnej Warszawy, która została represjonowana i zgładzona ze względu na swoją narodowość. Miały na celu pamięć o ludziach, którzy wybrali opór, zamiast biernej śmierci. Poprzez te aktywności, chcieliśmy powiedzieć: „Nie bądźcie obojętni” – mówi Aleksander Ferens, burmistrz Dzielnicy Śródmieście

Mieszkańcy mogli uczestniczyć m.in. w:
  • Panelu dyskusyjnym o Archiwum Ringelbluma oraz filmie Roberty Grossman „Kto napisze naszą historię” z 2018 r. Był to fabularyzowany dokument o pracy Oneg Szabat, organizacji która zachowała pamięć o Żydach zniewolonych w warszawskim getcie i ich śmierci w obozach zagłady;
  • Koncercie zespołu Hashtag Ensamble, z utworami Amerykanina Judda Greensteina, Ukrainki Victorii Polevy, Izraelki Aviy Kopelman i Polaka Wojciecha Błażejczyka.
  • Czytaniu performatywnym „Statku na wodzie” w reż. Michała Buszewicza, wyprodukowanym przez Dzielnicę Śródmieście w 2022 r. To sztuka nieznanego autora lub autorki, napisana tuż przed wybuchem II wojny światowej i odnaleziona w Archiwum Ringelbluma.
  • Tematycznych spektaklach pt. „Momik”, „Akademia Pamięci” oraz „Sublokatorka”.
Papierosiarze z Placu Trzech Krzyży
Już 17 maja odbędzie się pierwszy spacer tropami Papierosiarzy z placu Trzech Krzyży. Grupa ponad dwadzieściorga żydowskich dzieci, po ucieczce z warszawskiego getta, handlowała papierosami i gazetami w samym sercu niemieckiej dzielnicy. Narażone na śmiertelne niebezpieczeństwo w zdecydowanej większości przeżyły wojnę. Można zapisywać się na kolejne spacery, które odbywać się będą cyklicznie, aż do końca bieżącego roku.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Warszawa
5.6°C
wschód słońca: 05:20
zachód słońca: 19:48
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2024-04-23 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-23 19:00
miejsce
Centrum Zarządzania Światem,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-23 19:00
miejsce
Terminal Kultury Gocław, Warszawa,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-04-23 19:00
miejsce
Teatr Capitol, Warszawa, ul....
wstęp biletowany