24 lipiec 2020

Darczyńcy cały czas wspierają Warszawę

W czasie epidemii koronawirusa setki firm, organizacji i osób prywatnych wsparły m.st. Warszawę i instytucje miejskie, w tym szpitale. Dzięki darczyńcom i wolontariuszom pomoc otrzymują potrzebujący, stołeczne jednostki oraz personel medyczny.
REKLAMA

W dalszym ciągu są potrzebne są m.in. kombinezony ochronne, maseczki, rękawiczki.

Przygotowanie się do jesiennej fali COVID-19 to kluczowa sprawa dla zdrowia mieszkańców Warszawy. Szczególnie, gdy obok koronawirusa będzie także wiele zachorowań na grypę. Serdecznie dziękujemy za każdy gest darczyńców i ogromne zaangażowanie. Pamiętajmy, że nadal jesteśmy w stanie epidemicznym. Koronawirus nie wygasł, dlatego wszelkie wsparcie z zewnątrz jest dla nas nieocenioną pomocą – mówi Paweł Rabiej, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.

Wśród darczyńców znajdują się urzędy, restauracje, galerie handlowe, stowarzyszenia, fundacje, studenci, uczelnie, placówki oświatowe, firmy działające w różnych branżach. Przekazali oni m.in. maski ochronne i filtry, rękawiczki, kombinezony, ochraniacze na buty, taśmy uszczelniające połączenia, środki czystości i ręczniki papierowe, przyłbice, urządzenia do opryskiwania, kosmetyki, darowizny pieniężne, zgrzewki wody i napojów, obiady oraz udostępnili samochody.

Pomoc firm i fundacji

Przykładowo, Veolia Energia Warszawa wraz z Fundacją Veolia w kwietniu br. przekazała pieniądze, które stolica przeznaczyła na posiłki dla lekarzy i ratowników oraz paczki żywnościowe dla najuboższych i seniorów. Z kolei w lipcu firma przekazała ponad 900 kombinezonów ochronnych dla Szpitala Wolskiego - łączna kwota wsparcia to 150 tys. zł. W czasie restrykcyjnych obostrzeń związanych z COVID-19 firma deweloperska Cordia przekazała 500 tys. zł na paczki żywnościowe. Z kolei Fundacja TVN „Nie jesteś sam” wpłaciła 100 tys. zł darowizny dla Szpitala Wolskiego.

Dzielnice również otrzymują wsparcie od różnych podmiotów i zaangażowanych mieszkańców. To nie tylko wartościowe rzeczy czy pożywienie, np. ciepłe posiłki dla bezdomnych, sprzęt komputerowy i środki ochronne. Również usługi, pomoc fizyczna oraz logistyczna.

Miasto zachęca do społecznych inicjatyw wszystkich, którzy mogą pomóc w czasie trwającej epidemii Covid-19. Priorytetami są między innymi:
• żywność i woda potrzebne osobom ubogim i bezdomnym - dary te będą dystrybuowane za pośrednictwem Ośrodków Pomocy Społecznej i organizacji pozarządowych,
• środki ochrony osobistej dla personelu medycznego i podmiotów opiekuńczo-leczniczych: jednorazowe maseczki, gogle, rękawice, płyny do odkażania - będą kierowane do szpitali i innych podmiotów leczniczych, Domom Pomocy Społecznej i innym potrzebującym.

Oprócz głównych potrzeb Warszawa przyjmie każdą inną pomoc – stołeczne jednostki i biura zadbają o dystrybucję podarunków. Organizacje oraz mieszkańcy mogą wysłać propozycję wsparcia na adres darczyncy@um.warszawa.pl z krótkim opisem tego, co mogliby przekazać. Spis darczyńców znajduje się na Miejskim Portalu Wolontariatu.

Warszawa przekazuje środki ochrony do walki z pandemią

Stolica wspiera miejskie szpitale, przychodnie, Stołecznego Centrum Opiekuńczo- Leczniczego oraz organizacje pozarządowe w walce z koronawirusem.

Łącznie Warszawa przekazała blisko 885 tys. maseczek, blisko 300 tys. fartuchów, 45 tys. kombinezonów ochronnych, 1,6 mln rękawic, a także gogli, przyłbic i pojemników z płynem do dezynfekcji. Środki ochrony osobistej trafiły do miejskich szpitali, przychodni, Stołecznego Centrum Opiekuńczo–Leczniczego oraz Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans” SP ZOZ oraz jednostek realizujących zadania z zakresu ochrony zdrowia, bezpieczeństwa i pomocy społecznej na rzecz mieszkańców Warszawy. Zadbaliśmy również o potrzeby organizacji pozarządowych, które dbają o powstańców warszawskich i prowadzą noclegownie dla osób w kryzysie bezdomności. Wspomogliśmy także hospicja.

Działania te podjęliśmy natychmiast po wybuchu epidemii. Przekazane placówkom w tym tygodniu środki medyczne to kolejna transza sprzętu, który kupiła Warszawa – łącznie na zakup setek tysięcy sztuk materiałów ochronnych dla lekarzy i pracowników miejskich szpitali, przychodni, domów opieki i dla wolontariuszy przeznaczyliśmy już ponad 30 mln zł. Warszawa zakupiła też 30 nowych respiratorów i kompletnych stanowisk (łóżek) OIOM dla miejskich szpitali, żeby wzmocnić ich zdolność ratunkową.

Zorganizowaliśmy również miejsca wypoczynku dla załóg karetek pogotowia, tymczasowe schronienie dla personelu medycznego przebywającego w kwarantannie i miejsca wytchnienia.

Dodatkowo, decyzją prezydenta Trzaskowskiego, pracownicy szpitali i pogotowia, placówek medycznych, domów opieki społecznej, sanepidu, NFZ oraz inni, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentem, zostali zwolnieni z opłat za parkowanie na terenie Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (SPPN).

 
Źródło: UM Warszawa / Dominika Wiśniewska
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
107823
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2021-04-08 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-04-09 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-04-10 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-04-15 19:00
miejsce
Garnizon Sztuki, Warszawa, Marii...
wstęp biletowany