20 marzec 2020

Dbamy o osoby bezdomne także podczas epidemii

fot. UM Warszawa
Warszawa rozszerza i modyfikuje pomoc dla osób w kryzysie bezdomności. Mobilny Punkt Poradnictwa – autobus z pomocą dla bezdomnych – już rozwoził paczki żywnościowe. Apelujemy o przekazywanie żywności organizacjom pomagającym osobom bezdomnym.
Koronawirus
mazowieckie
7664
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Warszawski system pomocy osobom bezdomnym działa także w czasie epidemii koronawirusa. Wprowadzone zostały dodatkowe zalecenia epidemiologiczne zmniejszające ryzyko zachorowania na COVID-19. Dotyczą one funkcjonowania schronisk, noclegowni, łaźni i jadłodajni.

- Noclegownie i schroniska działają. Nie możemy zostawić bezdomnych i osób w najtrudniejszej sytuacji w przestrzeni publicznej samym sobie. Zmieniamy natomiast sposób działania. Najważniejsze jest ograniczenie ryzyka zarażenia oraz zapewnienie bezdomnym żywności. Np. Mobilny Punkt Poradnictwa stał się objazdowym punktem wydawania paczek żywnościowych – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Mobilny Punkt Poradnictwa – autobus, który jeździ ulicami Warszawy po trasach najbardziej uczęszczanych przez bezdomnych – zmienia formułę działania. Przy wsparciu Banku Żywności SOS i Fundacji Kapucyńskiej im. bł. Aniceta Koplińskiego autobus stał się od wtorku, 17 marca, mobilnym punktem odbioru paczek żywnościowych dla bezdomnych. Prowadzą go na zlecenie miasta i przy wsparciu ZTM i Miejskich Zakładów Autobusowych, organizacje pozarządowe: Stowarzyszenie Pomocy i Interwencji Społecznej, Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Warszawa-Praga, Fortior-Fundacja Dla Wielu i Mokotowskie Hospicjum Świętego Krzyża.
Osoby w potrzebie mogą codziennie odebrać paczki w czterech lokalizacjach: przystanek Dworzec Wschodni 09 (od ul. Kijowskiej), przystanek Pl. Zawiszy 10, przystanek Nowolipki 01 i przystanek Park Traugutta 02. Więcej informacji na profilu FB Mobilnego Punktu poradnictwa (www.facebook.com/autobusmpp) oraz na ww. przystankach autobusowych.

Jadłodajnie dla bezdomnych działają tak, by zmniejszyć ryzyko epidemiologiczne. Jadłodajnia Caritas przy ul. Żytniej zamiast posiłków wydaje suchy prowiant, podobnie jadłodajnia św. Ryszarda Pampuri przy ul. Sapieżyńskiej oraz jadłodajnia Braci Mniejszych Kapucynów przy ul. Miodowej. Caritas przy ul. Grochowskiej wydaje ciepłe posiłki i wpuszcza osoby małymi grupami. Podobnie jadłodajnia Alter Ego przy ul. Wiślanej. Bezdomni mają jednak mniejszy dostęp do żywności, bo zamknięte są punkty gastronomiczne, galerie i sklepy, które wcześniej im pomagały.

- Naturalną konsekwencją wydaje się stworzenie alternatywnego sposobu dystrybucji żywności i potrzebnych środków higieniczno-czystościowych pierwszej potrzeby - mówi Kamila Suchenek-Maksiak, przewodnicząca Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. Bezdomności. - Pracownicy organizacji pozarządowych podjęli dodatkowe działania w obliczu dramatu tych osób, które z dnia na dzień zostały odcięte od wsparcia. Organizacje zmieniły zakres swojej działalności, dostosowując ją do bieżących potrzeb i bardzo dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. Jako sektor pozarządowy ufamy i wierzymy, że tylko wspólne działania, zjednoczenie i solidarność pozwolą nam na niesienie pomocy osobom bezdomnym.

Organizacje pozarządowe pomagające osobom w kryzysie bezdomności apelują o przekazywanie prowiantu, który można włożyć do paczek (np. konserwy, chleb czy inne produkty nadające się do spożycia bez obróbki termicznej). Ofiarodawców prosimy o kontakt ze Stowarzyszeniem Pomocy i Interwencji Społecznej na adres mailowy: acacko@spiis.pl. Do organizacji mogą się zgłaszać również osoby, które chciałyby być wolontariuszami w Mobilnym Punkcie Poradnictwa.

- Dziękuję całej społeczności warszawskiej – organizacjom pozarządowym, instytucjom, służbom, osobom prywatnym i firmom, które niosą tę niezwykle cenną pomoc. W obliczu tak trudnej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, wsparcia potrzebują obecnie wszystkie organizacje działające na rzecz osób w kryzysie bezdomności. Zachęcam do kontaktu zarówno z inicjatywą Mobilnego Punktu Poradnictwa, jak również z organizacjami działającymi na terenie m.st. Warszawy – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.

Informacje o działaniach Warszawy w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa na: www.um.warszawa.pl/koronawirus.

 
Źródło: UM Warszawa / Magdalena Łań
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
7664
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2020-10-14 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-14 19:00
miejsce
Hala Torwar, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-15 19:00
miejsce
Ośrodek kultury ARSUS, Warszawa,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-15 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany