2 sierpień 2020

Godzina „W” pod pomnikiem Gloria Victis

fot. UM Warszawa
W sobotę 1 sierpnia w godzinę „W”, o 17:00, w Warszawie rozległy się syreny alarmowe, a miasto na minutę się zatrzymało, by oddać hołd Powstańcom Warszawskim. Przedstawiciele władz i organizacji powstańczych uczcili pamięć bohaterów pod pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
REKLAMA
Relacja z uroczystości pod pomnikiem Gloria Victis jest dostępna na kanale Warszawy w serwisie YouTube.

W godzinę „W” zebrani pod pomnikiem Gloria Victis na Powązkach uczcili minutą ciszy pamięć Powstańców. Odegrano hymn państwowy i hejnał warszawski. Na uroczystości obecni byli i wieńce pod pomnikiem złożyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych: prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki i premier Mateusz Morawiecki. Wieniec w imieniu mieszkańców Warszawy złożył prezydent miasta Rafał Trzaskowski, któremu towarzyszyli powstańcy i przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska.

Modlitwę w intencji poległych odmówił biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek. - Dla kolejnych pokoleń Polaków ich postawa była i nadal pozostaje źródłem mocy i wzorem do zdecydowanego działania w słusznej sprawie: w obronie wolności i godności każdego człowieka. Warszawa została zburzona, ale nie zniszczona. Wierność fundamentalnym wartościom, powstańczy duch i determinacja sprawiły, że stolica odrodziła się jak feniks z popiołów - mówił biskup.

Uroczystość pod pomnikiem Gloria Victis to część obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Plan obchodów opublikowaliśmy na stronie miasta.

 
Źródło: UM Warszawa / Konrad Klimczak
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
107823
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2021-03-20 19:00
miejsce
Garnizon Sztuki, Warszawa, Marii...
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-20 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-21 18:00
miejsce
Garnizon Sztuki, Warszawa, Marii...
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-25 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany