28 wrzesień 2019

Łomżyńska 20 – pierwsi mieszkańcy już z kluczami

fot. UM Warszawa
Praska kamienica przy ul. Łomżyńskiej 20 już po przebudowie. W piątek, 27 września, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wręczył klucze pierwszym mieszkańcom.
Koronawirus
mazowieckie
7664
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

- Kompleksowy remont budynku przy ul. Łomżyńskiej 20 został przeprowadzony w ramach programu rewitalizacji Pragi. W budynku zamieszka 46 rodzin, wygospodarowano też miejsce dla nowej placówki opiekuńczo-wychowawczej. To kolejne miejskie mieszkania oddane w tym roku – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. - W ramach już przygotowanych i rozpoczętych inwestycji w najbliższych latach oddamy do użytku 2000 mieszkań, a chcemy żeby było ich jeszcze więcej – dodaje.

Budynek przy ul. Łomżyńskiej 20 gruntownie przebudowano i rozbudowano, zachowując jedynie parterową ścianę zewnętrzną w części frontowej budynku. Ściany powyżej parteru rozebrano i odtworzono z nowych materiałów. Współczesną formę mają mury od strony podwórza oraz nadbudowa od strony północnej i zachodniej. Zachowano jednak pierwotny kształt stolarki okiennej, a balkony odtworzono na podstawie zachowanych, oryginalnych elementów. Kamienica przy ul. Łomżyńskiej 20 to przykład miejskiej inwestycji, która zachowuje walory historyczne, charakter miejsca, a jednocześnie pozwala zbudować nowoczesne i w pełni wyposażone mieszkania.

Przy ul. Łomżyńskiej 20 powstało 46 mieszkań jedno i dwupokojowych (o wielkości od 25 do 55 m2) oraz siedziba dla placówki opiekuńczo-wychowawczej. Lokale są gotowe do zamieszkania - mają wykończone podłogi i ściany, zostały wyposażone w łazienki, kuchenkę i zlew, wyłączniki i gniazda elektryczne. Budynek jest ogrzewany z sieci miejskiej. Koszt inwestycji wyniósł 17,8 mln zł.

Z mieszkań przy ul. Łomżyńskiej skorzystają warszawiacy, którzy nie mogą pozwolić sobie na komercyjny kredyt, a równocześnie mają za wysokie dochody, aby uzyskać mieszkanie komunalne.

Budujemy kolejne mieszkania
Miejskie mieszkania to szansa na własne „M” zwłaszcza dla młodych, dla rodzin z dziećmi, seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Trwają lub przygotowywane są inwestycje, w ramach których do użytku zostanie oddanych 2000 takich mieszkań. Miasto przeznaczy na ten cel blisko 370 mln zł.

Do końca przyszłego roku pierwsi mieszkańcy wprowadzą się do pierwszych 700 lokali w budynkach komunalnych m.in. przy ul. Zagłoby (Ursus), ul. Berenta (Wesoła), ul. Bambusowej (Wawer), ul. Odrowąża (Targówek) oraz budynkach TBS przy ul. Łomżyńskiej 26 (Praga-Północ), ul. Korzona (Targówek), ul. Stalowej 29 (Praga-Północ), ul. Skaryszewskiej/Targowej (Praga-Południe) oraz ul. Radzymińskiej (Targówek).


Równolegle do budowy nowych mieszkań m.st. Warszawa intensywnie remontuje istniejący zasób lokali miejskich, podnosząc ich standard. W tym roku zostanie wyremontowanych 2000 pustostanów.

Stare kamienice odzyskują blask
W tym roku oddano już do użytku budynek przy ul. Małej, wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Poddasze tej kamienicy zostało zaadaptowane na osiem mieszkań.

Trwają prace modernizacyjne przy ul. Łomżyńskiej 26 (przebudowa i nadbudowa czterokondygnacyjnego budynku). Ze względu na zabytkowy charakter kamienicy z 1911 r., ściana frontowa zostanie odnowiona z zachowaniem detali historycznych. Powstanie 14 mieszkań, a na czwartym piętrze i na poddaszu placówka opiekuńczo-wychowawcza.

Remontowana jest również pięciokondygnacyjna kamienica z 1912 r. oraz oficyna przy ulicy Stalowej 29. Łącznie, oprócz lokali z przeznaczeniem na pieczę zastępczą, powstanie tam 12 mieszkań. Na parterze znajdzie się przestrzeń dla lokalnej społeczności - klubokawiarnia lub miejsce spotkań, którego sposób działania zostanie określony zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami mieszkańców.

Kolejna inwestycja z 85 mieszkaniami powstaje u zbiegu ulic Skaryszewskiej i Targowej, a budynek z 30 mieszkaniami przy ul. Strzeleckiej.

Z kolei na Targówku przy ulicy Korzona stanie budynek dla 64 rodzin. Kolejna inwestycja przy ul. Radzymińskiej to budynek z 215 mieszkaniami, w tym z jednym przeznaczonym na pieczę zastępczą, a przy ul. Chyrowskiej budynek z 25 mieszkaniami.

Realizujemy program rewitalizacji
Miasto prowadzi działania w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji. Są to inwestycje w nowe budynki oraz dalsza poprawa stanu technicznego i walorów estetycznych historycznych kamienic. Dzięki miejskiemu dofinansowaniu, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe realizują liczne wydarzenia kulturalne, społeczne i integrujące mieszkańców. Działania skupiają się w trzech dzielnicach: Praga-Północ, Praga-Południe, Targówek.

 
Źródło: UM Warszawa / Beata Wiśniewska
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
7664
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2020-10-14 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-14 19:00
miejsce
Hala Torwar, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-15 19:00
miejsce
Ośrodek kultury ARSUS, Warszawa,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-15 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany