4 wrzesień 2020

Miej wpływ na rozwój swojej dzielnicy

fot/ https://unsplash.com/license
Pierwszego września ruszyła siódma edycja budżetu obywatelskiego w Warszawie. Dzięki niemu mieszkańcy wspólnie mogą zadecydować o przeznaczeniu części budżetu miasta. Do tej pory na terenie Warszawy zrealizowano już ponad 2600 pomysłów warszawiaków, m. in. drewniane leżanki z widokiem na zieleń umieszczone w parku linearnym przy ul. Klimczaka, tężnia solankowa w parku im. Jana Pawła II w dzielnicy Ursynów, hamaki i trampoliny dla dzieci na bulwarach, czy ścianka wspinaczkowa nad Wisłą. Głosowanie na tegoroczne projekty odbędzie się w terminie 1-15 września. Co ważne, aby zagłosować nie trzeba być pełnoletnim, ani zameldowanym w Warszawie. Wystarczy w niej mieszkać.
REKLAMA
Każdego roku warszawiacy zgłaszają tysiące pomysłów. W tym roku również nie zawiedli. Łącznie zostało przygotowanych 2242 pomysłów, z czego ponad 1400 zostało ocenionych pozytywnie.

Na warszawskiej Ochocie powstał niestandardowy projekt zakładający rewitalizację zaniedbanego terenu w centralnej części osiedla Rakowiec i stworzenie na nim zielonego i przyjaznego podwórka o powierzchni blisko 1 000 m2. Został on zgłoszony w tegorocznej edycji BUDŻETU OBYWATELSKIEGO w Warszawie pod nazwą „EKO PODWÓRKO”. To co go wyróżnia, to jego proekologiczne założenia i troska o naturę.

Jego innowacyjnym i proekologicznym elementem jest przede wszystkim propozycja położenia antysmogowego chodnika i skweru, zamiast wylanych tam obecnie asfaltowych alejek. Projekt zakłada również zazielenienie całego terenu, poprzez ogrodzenie całego terenu iglastym żywopłotem, stwarzając tym samym wydzieloną przestrzeń dla odpoczynku mieszkańców, jak i posadzenie nowych drzew liściastych w jego centralnej części.

Dodatkowo w planie została przewidziana wymiana trawników oraz stworzenie „łączki kwiatowej”, która jest doskonałą formą zapobiegania suszy, gdyż taka organizacja przestrzeni znacznie skuteczniej zatrzymuje wodę, niż sama trawa. Jest to coraz chętniej stosowane rozwiązanie w wielu miastach.

„Łączka kwiatowa” to również chęć zadbania o skrzydlatych przyjaciół, np. pszczoły, które znajdą na niej swoje miejsce. Ponadto inwestycja przewiduje małe i przyjazne domki dla ptaków.

Autor projektu zadbał również o zagospodarowanie części przeznaczonej do składowania śmieci. Przedstawia on propozycję zamiany obecnie tam znajdującej się starej i drewnianej altany, na nowoczesną, dużą, zadaszoną i z każdej strony zazielenioną wiatę, z dodatkowym miejscem na gabaryty.

Jego zamysłem jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni, dlatego uwzględnił on w planie również doświetlenie terenu latarnią solarną. Przyjaźnie i ekologicznie.

Przedsięwzięcie obejmuje również fanów „dwóch kółek”, bowiem przewidziane zostało umieszczeni rowerowych stojaków. Obecnie ich brak jest mocno odczuwalny przez mieszkańców. 

Pomyślałem, że robiąc coś małego, mogę zmotywować kogoś do zrobienia czegoś większego. Jedno „Eko podwórko” całej Warszawy nie uczyni od razu ekologiczną. Ale jeśli mogłoby ono stać się inspiracją dla tworzenia kolejnych takich przestrzeni, to nasze miasto będzie stawało się coraz piękniejsze i przyjemniejsze do zamieszkania. A taki mam cel. Bo kocham to miasto, a w szczególności Ochotę, na której mieszkam od urodzenia. – powiedział Piotr Bobicz, autor projektu. 

Każdy mieszkaniec Warszawy może oddać na swój glos wchodząc w tym czasie na stronę app.twojbudzet.um.warszawa.pl. Wyniki zostaną ogłoszone 30 września 2020 r. 
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Warszawa
18.6°C
wschód słońca: 04:39
zachód słońca: 20:24
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2024-05-15 17:00
miejsce
Kino Elektronik, Warszawa,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-15 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-15 19:00
miejsce
Klub Komediowy Puenta, Warszawa,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-05-15 19:00
miejsce
Teatr Capitol, Warszawa, ul....
wstęp biletowany