6 czerwiec 2019

Obchody 4 czerwca 1989 r.

fot. UM Warszawa
Świętujemy 4 czerwca 1989 r. W stolicy i w Gdańsku trwają obchody 30. rocznicy wolnych wyborów.
Koronawirus
mazowieckie
6636
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
29 maja na placu Konstytucji odsłonięto tablicę przy nieistniejącej już kawiarni, w miejscu gdzie była siedziba Warszawskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Więcej tutaj.

2 czerwca sprzed gmachu Sejmu RP wystartowała „Sztafeta Wolności”. Jej uczestnicy pobiegli do Gdańska, by upamiętnić początek polskiej niepodległości i demokracji - pod siedzibę Europejskiego Centrum Solidarności i pomnik Poległych Stoczniowców. Więcej tutaj.

3 czerwca w budynku gmachu Banku Zachodniego odsłonięto tablicę upamiętniającą miejsce, w którym od kwietnia 1989 roku mieściła się siedziba Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”.

- Wiosną 1989 r., po obradach okrągłego stołu, Komitet Obywatelski przy przewodniczącym NSZZ „Solidarność” Lechu Wałęsie, przekształcił się w machinę wyborczą solidarnościowej opozycji. W całym kraju powstały lokalne Komitety Obywatelskie i regionalne sztaby wyborcze. Dobrze pamiętam tę falę entuzjazmu – ja sam, jako 17-letni chłopak, zaangażowałem się w pracę Warszawskiego Komitetu Obywatelskiego - powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Następnie na pl. Defilad podczas „Śniadania Wolności” prezydent rozmawiał z młodzieżą o wydarzeniach z 4 czerwca i o tym, jak w przemiany angażowali się młodzi.

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy bierze udział w obchodach w Gdańsku. 3 czerwca wraz z innymi samorządowcami z Unii Metropolii Polskich, która otrzymała imię Pawła Adamowicza wziął udział w debacie samorządowej i mszy w gdańskiej Bazylice Mariackiej. A 4 czerwca złożył wieniec pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców.

4 czerwca punktualnie o godz. 12.00 w warszawskim Ogrodzie Saskim uczniowie stołecznych szkół i mieszkańcy wspólnie odśpiewali Hymn Polski. Udział w wydarzeniu wzięło ponad 200 osób, których przywitała i zachęciła do takiej formy świętowania rocznicy 4 czerwca - Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

– 4 czerwca 1989 r., kiedy was nie było na świecie, wydarzyła się rzecz bardzo ważna: pierwsze częściowo wolne wybory – powiedziała do młodzieży Renata Kaznowska. – Niektórzy z nas już byli w tym czasie na świecie, byli dorośli, brali udział w wielkim wydarzeniu. Ważne, że świętujemy ten dzień i przypominamy o tym, że demokracja jest bardzo ważna. I że demokracja, wolność nigdy nie są dane raz na zawsze. Pamiętajcie o tym ucząc się w waszych szkołach: czym jest demokracja, czym jest wolność, czym jest równouprawnienie, czym jest prawo do swobodnego wyrażania swoich myśli i swoich poglądów. To jest nasza przyszłość, to jest przyszłość naszego kraju.

Źródło: UM Warszawa
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
6636
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2020-10-03 15:00
miejsce
Teatr Syrena, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-03 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-03 19:00
miejsce
Garnizon Sztuki, Warszawa, Stawki 2a
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-03 19:00
miejsce
Teatr Syrena, Warszawa, ul....
wstęp biletowany