19 listopad 2019

Parki i lasy lepsze niż Starówka i Bulwary

Jeden na trzech warszawiaków, pytany o swoje ulubione miejsce w stolicy, wybrał tereny zielone. Zgodnie z wynikami badania SW Research, dla ponad 80% respondentów najważniejszą cechą przestrzeni w mieście, decydującą o tym, że dobrze się tam czują, jest właśnie duża ilość zieleni. Kolejnym czynnikiem, na który wskazywali ankietowani, jest bogata oferta gastronomiczna. Nic więc dziwnego, że w czołówce ulubionych miejsc warszawiaków – poza terenami zielonymi – znalazły się Bulwary Wiślane, Pole Mokotowskie i Stare Miasto.
Koronawirus
mazowieckie
7664
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
Agencja SW Research przeprowadziła sondaż, aby poznać oczekiwania i potrzeby mieszkańców aglomeracji warszawskiej. Pytanie o ulubione miejsce w mieście pokazało, że warszawiacy najbardziej lubią spędzać czas w parkach, lasach lub ogrodach. Jest to uniwersalna, ludzka potrzeba – wskazują na to badania dr Jolandy Maas z Akademickiego Centrum Medycznego w Amsterdamie, przeprowadzone na 345 tys. pacjentów. Osoby, które mieszkają dalej niż kilometr od terenów zielonych, częściej zapadają na takie choroby jak astma, cukrzyca, migrena, choroby serca, dróg oddechowych czy depresja.

Na drugiej pozycji listy najbardziej atrakcyjnych miejsc w Warszawie znalazły się Bulwary Wiślane i okolice rzeki (16,5%), zaś trzecie miejsce – z wynikiem 15,7% - przypadło Łazienkom Królewskim. Na kolejnej pozycji z 12,6% wskazań znalazło się Stare Miasto, zaś 7% ankietowanych wybrało Pole Mokotowskie.


Co przyciąga warszawiaków

Respondenci zostali też poproszeni o wskazanie konkretnych cech, które sprawiają, że dobrze się czują w pewnych miejscach. Okazało się, że idealne miejsce to dla 81% ludzi przestrzeń z dużą ilością zieleni – aż 4 na 5 spośród najczęściej wskazywanych przez warszawiaków miejsc spełnia to kryterium (wszystkie oprócz Starówki). Druga najważniejsza cecha wymieniana przez respondentów to bogata oferta gastronomiczna, której oczekuje 70% ankietowanych. Cenimy sobie również bezpieczeństwo (69%) oraz ciszę i spokój (64%), które odnajdziemy w parkach, ogrodach i przestrzeniach rekreacyjnych, takich jak Bulwary czy Łazienki. Jednocześnie idealne miejsce musi być otwarte dla wszystkich (65%), a w szczególności przystosowane do spacerów z psem (59%) i przyjazne dzieciom (58%), zapewniając możliwość spędzania czasu wspólnie z rodziną i przyjaciółmi bez żadnych ograniczeń.

Preferencje warszawiaków tak komentuje starsza specjalistka ds. badań Małgorzata Bodzon z SW Research: - Badanie pokazuje, że przy wskazywaniu idealnego miejsca do spędzania wolnego czasu bardzo ważnym czynnikiem okazało się aktualne miejsca zamieszkania. Warszawiacy patrzą na miasto przez pryzmat swojej okolicy, jednocześnie mocno akcentując jej braki. I tak np. mieszkańcy Bielan chętnie wspominają o ciszy i spokoju, zaś mieszkańcy Włoch pragną dużej ilości zieleni. Z kolei warszawiacy z Białołęki marzą o bogatszej ofercie gastronomicznej, a mieszkańcom Ursusa brakuje otwartej przestrzeni dla wszystkich. Należy również pamiętać o ważnej determinancie, jaką jest demografia. Duża ilość zieleni jest szczególnie ważna z perspektywy kobiet i seniorów. Ci drudzy szczególnie cenią sobie miejsca swojskie, bezpieczne, ciche i spokojne. Z kolei osoby młode z utęsknieniem czekają na ciekawą i szeroką ofertę gastronomiczną.


Towarowa 22 odpowiada na potrzeby warszawiaków

Mieszkańcy Warszawy lubią spędzać czas otoczeni zielenią, korzystając z bogatej oferty rozrywkowej i gastronomicznej. Te wszystkie cechy stara się połączyć w swoim projekcie Bjarke Ingels – światowej sławy architekt, założyciel duńskiego studia BIG Architects – który pracuje właśnie nad projektem nowej inwestycji na warszawskiej Woli. Powstanie ona przy ul. Towarowej 22.


Tak o projekcie opowiada architekt prowadząca, Cat Huang z BIG Architects: - W BIG zaczynamy pracę nad każdym projektem od przeprowadzenia solidnej analizy, zebrania możliwie największej ilości danych na temat miejsca, w którym chcemy coś stworzyć. Nie inaczej było w przypadku Towarowej. Mnóstwo czasu poświęciliśmy na studiowanie historii Warszawy, a w szczególności Woli. Naszym celem jest przywrócenie przedwojennego klimatu zaprojektowanej w ludzkiej skali, pełnej małych uliczek dzielnicy. Chcemy uzupełnić tkankę miejską o nowe elementy, ale przede wszystkim odpowiadać na potrzeby warszawiaków. Pragną oni przestrzeni z terenami zielonymi, bogatą ofertą gastronomiczną, o przyjaznej atmosferze, i to właśnie chcemy im dać. 

Towarowa 22 w Warszawie – to miejsce, które połączy funkcje mieszkalne, społeczne, kulturalne, usługowe i biurowe. Projekt tworzony jest z dużym poszanowaniem historii, np. odtworzony zostanie plac Kazimierza Wielkiego, który istniał w tym rejonie przed II wojną światową. Nowy plac będzie współczesnym, pełnym zieleni ogrodem miejskim. Planowana jest też kompleksowa rewitalizacja ul. Wroniej i nadanie jej nowoczesnej formy.

Badanie SW Research zostało przeprowadzone na reprezentatywnej grupie respondentów na potrzeby projektu Towarowa 22.
 
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
7664
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2020-10-14 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-14 19:00
miejsce
Hala Torwar, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-15 19:00
miejsce
Ośrodek kultury ARSUS, Warszawa,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-15 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany