Podpisano umowę na budowę parku linearnego nad tunelem POW na Ursynowie
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podkreślił, że stolica jest zazieleniona już w ponad 40 procentach. "Ale mieszkańcy cały czas zabiegają o to, by tej zieleni było jeszcze więcej. Dlatego m.in. tworzymy nowe parki – w tym parki linearne, jak ten na Ursynowie. To rzecz bez precedensu: dwukilometrowy park powstanie w bardzo trudnym miejscu, nad tunelem obwodnicy. Pojawi się ponad tysiąc drzew i setki tysięcy krzewów. Dzięki zróżnicowanemu zagospodarowaniu z parku będą mogli skorzystać wszyscy mieszkańcy dzielnicy" - dodał.
Wyjaśnił, że inwestycja została podzielona na etapy, tak, żeby można było te etapy oddawać po kolei. "Mam nadzieję, że już w 2025 roku te pierwsze etapy będą zrealizowane a 2026 zakończona zostanie cała inwestycja. Park będzie pełnić różne funkcje, tak żeby wszyscy mieszkańcy Ursynowa mogli z niego skorzystać" - podkreślił.
Nowy park zajmie powierzchnię około 12 ha. Zamiast pasa zieleni na długości około 2 km wzdłuż ulicy F. Płaskowickiej pojawi się bogata roślinność: około tysiąca drzew, ponad 100 tysięcy krzewów, pnącza, byliny i trawy ozdobne. Przez całą długość parku będzie biegła promenada, uzupełniona o nowy układ chodników i ścieżek spacerowych. Mieszkańcy skorzystają też m.in. ze strefy rekreacyjnej i drewnianego tarasu, który zaplanowano nad ogrodem deszczowym.
"To jedna z najważniejszych inwestycji jeśli chodzi o Warszawę. Cieszy mnie, że wykonawca jest jednocześnie projektantem parku. To może znacznie uprościć proces. "Zaprojektuj i Wybuduj" to jest właśnie ten dobry model – powiedziała przewodnicząca Komisji Ładu Przestrzennego w Radzie Warszawy Ewa Janczar. "Dziękuję wszystkim, którzy byli zaangażowani w jej przygotowanie. Pierwszych efektów spodziewamy się już w przyszłym roku" - dodała.
Burmistrz Ursynowa Robert Kempa podkreślił, że park nad obwodnicą będzie największą samorządową inwestycją na terenie Ursynowa od co najmniej kilkunastu lat. "W 2023 roku możemy nareszcie rozpocząć budowę. Cały czas na bieżąco, we współpracy z Zarządem Zieleni i panem prezydentem, będę pilnował, aby zaangażowane zostały wszystkie środki potrzebne do realizacji dodatkowych elementów w parku. Zrobię także wszystko, aby w najbliższym czasie powstał brakujący odcinek drogi rowerowej oraz rondo u zbiegu ulic Płaskowickiej i Lanciego" – powiedział Robert Kempa.
Cała inwestycja obejmuje teren wzdłuż ul. F. Płaskowickiej, na odcinku od ul. Pileckiego do ul. Nowoursynowskiej. Podzielono go na sześć odcinków, które będą realizowane etapami. Na każdym z odcinków zaprojektowano inne elementy charakterystyczne.
Na odcinku nr 1 (od ul. Pileckiego do ul. Stryjeńskich) pojawią się trzy niewielkie placyki. Na jednym z nich zamontowana zostanie wielofunkcyjna wiata z huśtawkami, stolikami czy ławkami. Na odcinku nr 2 (od ul. Stryjeńskich do ul. Braci Wagów) zaprojektowano rozległą polanę otoczoną roślinnością a na odcinku nr 3 (od ul. Braci Wagów do al. KEN) na placu wybudowana ma zostać fontanna posadzkowa, a w jej sąsiedztwie pojawi się duży ogród deszczowy z drewnianym pomostem. Na tym odcinku zaplanowano też strefę rekreacyjną z urządzeniami do zabawy.
Na odcinku nr 4 (od al. KEN do ul. Lanciego) wybudowany ma zostać ogród zmysłów; na odcinku nr 5 (od ul. Lanciego do ul. J. Rosoła) w pobliżu niewielkiego placyku z dwoma dużymi stołami piknikowymi posadzona zostanie roślinność inspirowana sadami a na odcinku nr 6 (od ul. J. Rosoła do ul. Nowoursynowskiej) zmieni się kształt istniejącego nasypu. Mieszkańcy będą mogli wejść na jego szczyt. Po wschodniej stronie pojawi się wiata podobna do tej na odcinku nr 1.
Ratusz przekazał, że pierwsze prace, obejmujące odcinki nr 2 i 3, mają ruszyć w I kwartale 2024 r. Z nowej zieleni na tym terenie mieszkańcy będą mogli skorzystać rok później. Dalsze etapy – odcinek nr 4, 5 i 6 – będą oddawane kolejno latem 2025 r., jesienią 2025 r. i w I kwartale 2026 r. Budowa odcinka nr 1 stanowi opcję dodatkową w ramach umowy.
Za realizację inwestycji odpowiada firma Palmett, która wykonała również projekt parku. Wartość prac budowlanych wynosi ponad 42 mln zł, z czego ponad 33 mln zł dotyczą zakresu podstawowego prac: realizacji odcinków 2-6 oraz prac pielęgnacyjnych na odcinkach nr 2 i 3. Cała inwestycja powinna zakończyć się w 2025 r. Udostępnienie całego parku mieszkańcom planowane jest na I kwartał 2026 r. (PAP)
autorka: Marta Stańczyk
mas/ apiech/
