22 maj 2020

Sad samorządności na 30-lecie wyborów

fot. UM Warszawa
Z okazji ogólnopolskich obchodów 30-lecia wyborów samorządowych przedstawiciele władz Warszawy oraz gmin ościennych posadzili symboliczne jabłonie w parku Pole Mokotowskie. Sad będzie przypominał o pierwszych, w pełni wolnych wyborach majowych z 1990 r.
Koronawirus
mazowieckie
7297
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Z samorządów w dużej mierze wyrosła później demokratyczna, europejska Polska. Owoce tej wieloletniej pracy i dynamicznego rozwoju widzimy na każdym kroku – w naszych wsiach, miasteczkach, miastach. Tak jak „Solidarność” przez wielkie „S” przyczyniła się do zbudowania samorządnej Polski po roku 1989, tak nasza współczesna - nowa solidarność, może nam pomóc w dźwignięciu się z obecnego kryzysu, związanego z koronawirusem – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Za nami 30 lat naprawdę gigantycznego sukcesu, chyba bez precedensu w historii Polski. Niech ten sad samorządności i te jabłonki będą symbolem tego, że to, co dobre, wyrasta z nas, z naszych małych ojczyzn – mówi Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.

Posadzenie 50 jabłoni u zbiegu ul. Wawelskiej i al. Niepodległości to część świętowania 30. rocznicy pierwszych wyborów do rad gmin i ustawy o samorządzie terytorialnym. Ustawa została uchwalona 8 marca 1990 r., a weszła w życie 26 maja tego samego roku. W najbliższą środę, 27 maja, będziemy obchodzić Dzień Samorządu Terytorialnego.

Samorządy miast i wsi planowały wielkie święto polskiej samorządności.

W maju chcieliśmy wspólnie cieszyć się z sukcesów minionych trzech dekad, ale też rozmawiać o wyzwaniach na przyszłość i o tym, jak stawić im czoła. Niestety, sytuacja - związana z panującą epidemią - wymusiła przeformułowanie obchodów. Jednak niezależnie gdzie jesteśmy, pamiętamy jak ważne jest społeczeństwo obywatelskie i samorządność – mówi Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej.

Z okazji 30-lecia odrodzenia polskiej samorządności zaplanowane były wystawy, piknik i koncert, eksperckie debaty, warsztaty i wycieczki edukacyjne. Jednak w czasie stanu epidemicznego miasta i wsie organizują obchody w nowej formule. O szczegółach będziemy informować w oddzielnym komunikacie i na stronie um.warszawa.pl/30-lecie.

Pobierz zdjęcia ze spotkania.

 
Źródło: UM Warszawa / Konrad Klimczak
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
7297
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2020-10-11 18:00
miejsce
Teatr Palladium, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-11 18:00
miejsce
Mała Warszawa, Warszawa, Otwocka 14
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-11 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-11 20:00
miejsce
Explosion Club, Warszawa, ul Wał...
wstęp biletowany