10 grudzień 2019

Samorządowcy domagają się rekompensat

fot. UM Warszawa
Samorządowcy reprezentujący największe polskie miasta złożyli na ręce marszałka Senatu projekt ustawy o rekompensatach dla gmin, które utraciły część dochodów w związku z obniżką stawki podatku PIT. Nie zgadzamy się na to, by mieszkańcy płacili za spełnianie rządowych obietnic – mówią włodarze.
REKLAMA

W spotkaniu z marszałkiem Senatu prof. Tomaszem Grodzkim uczestniczyli prezydenci Łodzi – Hanna Zdanowska, Sopotu – Jacek Karnowski, Sosnowca – Arkadiusz Chęciński i Warszawy – Rafał Trzaskowski. W rozmowie udział wzięli także wicemarszałek Sejmu, Małgorzata Kidawa-Błońska oraz przewodniczący senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Zygmunt Frankiewicz.

Samorządowcy zwrócili się do marszałka o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w zakresie rekompensat. Projekt, który złożyli na jego ręce, zakłada zwiększenie udziału samorządów w podatku PIT. - Dla dużych miast ponad 8 procent, dla gmin około 2 procent, w ten sposób, żeby zrekompensować ubytek prawie 8 mld zł, które rząd odebrał samorządom – podkreślał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. - Rządzący kupują głosy wyborców za ich własne pieniądze – wtórowała prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska. Prezydent Sopotu Jacek Karnowski dodał, że w najgorszej sytuacji są małe gminy, a około 800 z nich ma problem ze złożeniem przyszłorocznego budżetu.

Samorządowy złożyli projekt ustawy, który przewiduje rekompensatę dla samorządów. Chcą, aby pieniądze, zabierane przez decyzje rządu, wróciły do mieszkańców. Oczekują też dalszego rozwoju swoich miast i gmin. – Polska rozwija się przede wszystkim dzięki inwestycjom prowadzonym przez samorządy i, co równie istotne, przy udziale dużych środków unijnych. Zawłaszczanie lokalnych budżetów odbije się drastycznie na wysokości pozyskiwanych przez samorządy funduszy. Mieszkańcy nie mogą płacić za obietnice PiS. To się musi zmienić – mówił prezydent Warszawy.

Przewodniczący senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej Zygmunt Frankiewicz zadeklarował, że projekt przygotowany przez samorządowców będzie procedowany w komisjach, a później - na posiedzeniu plenarnym Senatu.

 
Źródło: UM Warszawa / Tomasz Demiańczuk
PRZECZYTAJ JESZCZE
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2020-02-25 20:00
miejsce
Odessa Club, Warszawa, Kolejowa 8/10
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-26 19:00
miejsce
Teatr Imka, Warszawa, M....
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-26 19:30
miejsce
Teatr Palladium, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-26 20:00
miejsce
Klub Poziomy, Warszawa, Nowy Świat...
wstęp biletowany