.
3 sierpień 2020

Ukraiński generał patronem skweru na Woli

Ukraiński generał Marko Bezruczko, który razem z Polakami walczył w wojnie polsko - bolszewickiej, otrzymał skwer swojego imienia na warszawskiej Woli. Podczas ostatniej sesji wolscy radni przyjęli wniosek przedstawiony przez Jarosława Szostakowskiego.
REKLAMA

Skwer gen. Marka Bezruczki zlokalizowany będzie na wolskich Odolanach na wysokości ulic Jana Kazimierza i Wschowskiej. Projekt uchwały w imieniu wnioskodawców przedstawił na sesji Rady Dzielnicy radny m.st. Warszawy Jarosław Szostakowski. Jest to wyraz poparcia dla inicjatywy upamiętnienia generała Bezruczki w nazewnictwie Warszawy, zgłoszonej przez Społeczną Inicjatywę Opieki nad Mogiłami Żołnierzy URL w Warszawie. - W roku 2020 obchodzimy 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Jest to doskonała okazja, by oddać hołd ukraińskiemu generałowi, który wraz z żołnierzami Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej, ramię w ramię z żołnierzami Wojska Polskiego bronił Warszawy przed Bolszewikami – mówi Kamil Giemza, radny Dzielnicy Wola.

To wyjątkowy dzień dla przyjaźni polsko-ukraińskiej, której symbolem jest generał Marko Bezruczko. Warto pamiętać o tym, że wspólnie w przeszłości robiliśmy rzeczy ważne i dalej wspólnie powinniśmy pielęgnować przyjaźń polsko – ukraińską – dodaje Joanna Tracz – Łaptaszyńska, radna Dzielnicy Wola.

Generał Marko Bezruczko (1893-1944) był dowódcą armii Ukraińskiej Republiki Ludowej. Dowodzona przez niego 6. Siczowa Dywizja Strzelców wraz z wojskami polskimi zajęła w 1920 roku Kijów. Podczas wojny polsko - bolszewickiej Bezruczko stanął na czele obrony Zamościa przed Armią Czerwoną. Uczestniczył też w bitwie pod Komarowem, gdzie rozbito armię konną gen. Budionnego. Po wojnie osiadł w Warszawie, awansowany do stopnia generała chorążego, był członkiem Wyższej Rady Wojennej URL. Został pochowany na cmentarzu prawosławnym na warszawskiej Woli.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
107823
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2021-03-26 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-27 19:00
miejsce
Garnizon Sztuki, Warszawa, Marii...
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-27 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-28 17:00
miejsce
Kino Elektronik, Warszawa,...
wstęp biletowany