28 kwiecień 2020

Warszawska kranówka – bezpieczna i czysta

fot. UM Warszawa
Woda dostarczana do warszawskich domów jest bezpieczna i niezmiennie spełnia wszystkie rygorystyczne normy jakościowe. Zgodnie z dostępnymi opiniami WHO i Głównego Inspektora Sanitarnego, nie ma dowodów, że koronawirus może przetrwać w wodzie, a tym bardziej być przez nią przenoszony.
Koronawirus
mazowieckie
7113
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Warszawska kranówka wolna od wirusów i bakterii

COVID-19 jest wirusem osłonkowym, którego genom RNA (kwas rybonukleinowy) otoczony jest osłoną lipidową (tłuszczową). Jest to grupa wirusów, które są bardzo podatne na działanie utleniaczy, tj. ozonu czy chloru i jego pochodnych, stosowanych w procesie uzdatniania wody również w Warszawie. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie S.A. (MPWiK) dostarcza mieszkańcom tylko warszawską kranówkę zdatną do picia – miasto nie posiada wydzielonej sieci do dystrybucji wody nieoczyszczonej.

Jakość wody w kranie zgodna z normami

MPWiK każdego dnia uzdatnia ponad 350 mln litrów wody (zobacz film). Jakość warszawskiej kranówki spełnia normy wynikające z rozporządzenia Ministra Zdrowia, wymagania dyrektywy Rady Unii Europejskiej, jak również wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Obowiązujące zalecenia dotyczące jakości wody przeznaczanej do spożycia i bezpieczeństwa systemów zaopatrzenia w wodę obejmują również obecną sytuację epidemiczną.

Woda bezpieczna do picia prosto z kranu

Stosowane przez MPWiK technologie uzdatniania wody, jak ozonowanie pośrednie, wieloetapowa filtracja, w tym węglowa oraz dezynfekcja dwutlenkiem chloru, zapewniają wysoką jakość wody zarówno w momencie wtłoczenia jej do sieci, jak i w przewodach, którymi płynie do mieszkańców, aż do domu odbiorcy. Dzięki nim eliminowane są wszelkie bakterie i wirusy. Dlatego warszawską kranówkę można pić prosto z kranu, bez konieczności przegotowania – MPWiK stosuje również proces biofiltracji, który wpływa na poprawę smaku i zapachu wody.

Warszawska kranówka non-stop badana

MPWiK stale kontroluje jakość wody, zarówno w systemie online, jak i laboratoryjną. Testy jakości prowadzone są na każdym etapie produkcji wody – od momentu ujęcia, przez kolejne etapy uzdatniania, po sieć wodociągową. Aktualne i archiwalne wyniki badań jakości wody dostępne są na stronie warszawskich wodociągów. Niezależnie jakość wody monitoruje Sanepid.

 
Źródło: UM Warszawa / Marzena Wojewódzka
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
7113
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2020-10-07 19:00
miejsce
Mała Warszawa, Warszawa, Otwocka 14
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-07 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-08 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-08 19:00
miejsce
Garnizon Sztuki, Warszawa, Stawki 2a
wstęp biletowany