9 kwiecień 2021

Wola dobra dzielnica do życia

fot. nadesłane
W opublikowanym niedawno badaniu jakości życia w dzielnicach Warszawy Wola zajęła wysokie, piąte miejsce. Autorzy wykorzystali algorytm stosowany przez ONZ.
REKLAMA
Spośród osiemnastu warszawskich dzielnic Wola uplasowała się na piątym miejscu w rankingu USAI, czyli Urban Services Accessibility Index. To narzędzie, które pokazuje dostępność usług publicznych na terenie miasta. Bazuje na wskaźniku rozwoju społecznego HDI stosowanym przez ONZ, który został zaadaptowany na potrzeby tego badania przez polskiego licealistę Aleksandra Małachowskiego.

Przy opracowywaniu wskaźnika dla dzielnic nastolatek wziął pod uwagę dostęp do publicznej służby zdrowia, dostęp do edukacji oraz transportu publicznego, po czym zastosował algorytm, który uwzględnia też liczbę mieszkańców. Wyniki badania pokazały, że na Woli dobrze się żyje. – Bardzo cieszą mnie takie wyniki, ale absolutnie nie jestem nimi zaskoczony – mówi Krzysztof Strzałkowski, burmistrz dzielnicy. – Trzeba zwrócić uwagę, że Wola jest bardzo gęsto zaludniona, zatem piąte miejsce w rankingu jest niemałym sukcesem – dodaje.

Skąd wzięła się tak dobra pozycja Woli? – W każdym z trzech badanych obszarów nasza dzielnica ma wiele do zaoferowania mieszkańcom i cały czas staramy się podnosić jakość usług publicznych – mówi Krzysztof Strzałkowski. Wola jest nowoczesną dzielnicą, zlokalizowaną w lewobrzeżnej części stolicy, niemal w centrum miasta. Przez jej obszar przebiega m.in. świeżo wybudowana linia metra. - Mieszkańcy mogą korzystać z bardzo dobrze rozwiniętej sieci połączeń komunikacji miejskiej, która w dodatku cały czas się zagęszcza - mówi Joanna Tracz - Łaptaszyńska, wolska radna. - Mamy znakomite szpitale ze świetnymi specjalistami oraz wiele przychodni, rozsianych w różnych częściach Woli.

Osiedla się u nas wiele rodzin z dziećmi, dlatego kluczowy jest dostęp do edukacji. Tu również możemy się pochwalić dużą liczbą placówek oświatowych: od żłobków i przedszkoli po szkoły średnie. Jeżeli dodamy do tego niepowtarzalny charakter Woli, jej mieszankę nowoczesności i zabytkowego klimatu, a także dużą liczbę miejsc do odpoczynku i rekreacji, to wyjdzie nam obraz fantastycznej dzielnicy - podsumowuje Joanna Tracz - Łaptaszyńska.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2021-07-09 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-07-10 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-07-16 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-07-17 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany