25 maj 2023

Wszyscy jesteśmy sąsiadami - Europejski Dzień Sąsiada

fot. nadesłane
Podwórkowa impreza sąsiedzka, wymiana roślin, wystawa plakatów czy choćby sąsiedzkie przyśpiewki. Każdy poszukiwacz spotkań i dobrego spędzania czasu znajdzie w Śródmieściu swoją przestrzeń i serdecznych ludzi.
REKLAMA
Europejski Dzień Sąsiada jest największym świętem społeczności lokalnych w Europie, objęta patronatem Komisji Europejskiej. Idea świętowania z sąsiadami narodziła się w 1999 roku we Francji, z inicjatywy paryskiego społecznika i samorządowca Atanase Perifan-a. W Polsce zorganizowana została po raz pierwszy w 2007 roku, w kilkunastu miastach Polski.

Sąsiedzka sobota

Sobota 27 maja obfitować będzie w wiele imprez plenerowych i wydarzeń kulturalnych.
  • Od godziny 11.00 na boiskach miejskich przy ul. Emilii Plater 29 odbędzie się piknik sportowy, połączony ze strefą relaksu oraz zajęciami dla seniorów;
  • o godzinie 14.00 przy ul. Smolnej 9 w Domu Kultury Śródmieście, otwarty zostanie punkt adopcyjny BADYLEK dla kwiatów oraz akcja sąsiedzkiej wymiany roślin;
  • w tym samym miejscu o godzinie 18.00 ,rozpocznie się Wernisaż wystawy plakatu „Sąsiedztwo”, a następnie koncert Euforystów, przy udziale publiczności. Tematem przewodnim będą „Śpiewaki sąsiedzkie”.
  • Między godziną 11.00 a 15.00 na podwórko między ul. Miłą 22 a ul. Niską zaprasza Międzypokoleniowa Kawiarnia oraz partnerstwo „Przepis na Muranów”. Czekać będzie wspólny stół ze smakołykami oraz inne niespodzianki.
Dodatkowo, od godziny 11.00 do 20.00 na stadionie PGE Narodowym będzie miał miejsce Piknik Naukowy, organizowany przez Centrum Nauki Kopernik.

Dzielnica bez obojętności

Bez więzi społecznych i lokalnej wrażliwości na najbliższe otoczenie, miasto pozostaje jedynie skupiskiem ludzi. Europejski Dzień Sąsiada jest nie tylko okazją do spotkania, ale także możliwością wzmacniania relacji międzyludzkich. – Ze względu na pandemię, wiele osób wycofało się z relacji sąsiedzkich, które już i tak były osłabione. Poprzez spotkania z mieszkańcami, wspieranie lokalnych inicjatyw, organizowanie spotkań dla seniorów, tematyczne pikniki plenerowe czy choćby sąsiedzkie sadzenie roślin, próbujemy odwracać tę tendencję – mówi Aleksander Ferens, burmistrz Dzielnicy Śródmieście. Wraz z powstaniem Dnia Sąsiada, pojawiła się także akcja „Dzielnice bez obojętności”, która z każdym rokiem zyskuje na znaczeniu w kolejnych krajach. Jej celem jest angażowanie mieszkańców w przygotowania do Dnia Sąsiada, co już samo w sobie stanowi element integrujący.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Warszawa
8.7°C
wschód słońca: 04:21
zachód słońca: 20:45
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2023-05-31 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-05-31 18:00
miejsce
Kino Elektronik, Warszawa,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-05-31 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-05-31 19:00
miejsce
Centralna Spółdzielnia Komediowa,...
wstęp biletowany