Motoryzacja artykuł sponsorowany
26 marzec 2020

Kiedy warto przesiąść się na car sharing?

fot. nadesłane
Podejście do przemieszczenia się, także na dłuższe dystanse przechodzi prawdziwą rewolucję. Jeszcze kilka lat temu wielu z nas nie wyobrażało sobie życia bez samochodu. Obecnie zaczyna się to zmieniać, a to m.in. za sprawą zmiany nawyków oraz nowych rozwiązań w dziedzinie mobilności. Z pewnością duże znaczenie w tym względzie ma usługa car sharingu. Kiedy warto z niej skorzystać?

Peak car - czy to koniec rynku motoryzacji, który znamy?

Popularny dylemat mieć czy być wydaje się zyskiwać na znaczeniu. Coraz więcej osób stawia na inwestycję w doświadczenia i przeżycia aniżeli w przedmioty. Trend ten widoczny jest zwłaszcza na Zachodzie, gdzie szczególnie młodzi ludzie rezygnują z kredytów hipotecznych na rzecz wynajmowania mieszkań, przemieszczają się komunikacją miejską, uberem czy za pomocą car sharingu. Modne wśród nich stają się także wszelkiego rodzaju modele współdzielenia, którego przykłady stanowią m.in. BlaBlaCar czy CouchSurfing. 

Okazuje się zatem, że zwłaszcza dla młodych osób z pokolenia Y (urodzonych między 1980 a 2000 rokiem) większe znaczenie ma użytkowanie, a nie posiadanie. Po części za ich sprawą modna staje się w ostatnim czasie teoria peak car, zgodnie z którą  jeszcze w ciągu najbliższej dekady na skutek mniejszego popytu na auta z rynku zniknie połowa producentów samochodów i salonów sprzedaży. Oczywiście, proces ten nie będzie przebiegał jednakowo we wszystkich krajach. W Polsce, gdzie przywiązanie do posiadania własnego auta nadal jest wysokie, może on postępować znacznie wolniej. Choć już teraz można zauważyć, że Polacy kupują coraz mniej samochodów osobowych. Zgodnie z danymi Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, w marcu 2019 Polacy zarejestrowali około 25 tysięcy aut. Jest to spadek o 13,91% do 2018 roku.
 

Co jeśli nie własne auto - alternatywne sposoby na mobilność

Skoro wiemy już, że coraz więcej osób rezygnuje z zakupu własnego auta, z pewnością warto rozważyć alternatywy, jakie mamy do wyboru. Jedną z nich stanowi komunikacja miejska. Jak się jednak okazuje, nie tylko Polacy nie przepadają za podróżami autobusami, tramwajami czy metrem. Według badań przeprowadzonych w Kanadzie przez firmę StatsCan, 85% posiadaczy aut nie próbowało zastąpić samochodu metrem czy autobusem, bo transport publiczny uważany jest przez nich za mało praktyczny lub zupełnie niepraktyczny. Statystyki z innych krajów pokazują, że do pracy komunikacją miejską dojeżdża zaledwie ⅓ Czechów i co czwarty Francuz.

Niska popularność komunikacji miejskiej wynika w dużej mierze z małej wygody, jakie zapewnia to rozwiązanie. Po pierwsze, często jest w niej tłoczno. Po drugie, w okresie jesienno-zimowym zwłaszcza autobusy mają duże opóźnienia, a konieczność czekania na zewnątrz nie należy do przyjemnych. Wreszcie po trzecie, poruszanie się komunikacją miejską nie gwarantuje dojazdu bezpośrednio do punktu docelowego. Zdecydowanie wygodniejsza jest taksówka, lecz jej koszty zazwyczaj są dość wysokie. Odpowiedzią na to było powstanie Ubera. Jak się okazuje, w podobnych cenach skorzystać możemy także z car sharingu, czyli wynajmu aut na minuty.
 

Zalety car sharingu

W związku z tym, że o poruszaniu się taksówką czy Uberem wiemy całkiem spoko, a car sharing nadal dla znacznej części osób jest tematem nieznanym, warto nieco przybliżyć jego zalety.

Zalicza się do nich bez wątpienia fakt, że jest on łatwo dostępny, a skorzystać może z niego każdy, kto posiada prawo jazdy i zarejestruje się w aplikacji. Wystarczy pobrać ją na nasz smartfon i za jej pomocą wyszukać pojazdy znajdujące się w pobliżu. Dotarcie do zarezerwowanego auta nie powinno zająć nam więcej niż kilka minut. Kiedy już je otworzymy, możemy udać się do wybranego przez nas miejsca. Po zakończeniu jazdy auto wystarczy pozostawić na parkingu miejskim. Opłata za jazdę zostanie pobrana automatycznie przez aplikację.

Dzięki car sharingowi, możemy czerpać wszystkie korzyści, jakie wynikają z użytkowania auta, bez ponoszenia kosztów tankowania, mycia, napraw, wymiany części eksploatacyjnych, ubezpieczenia etc. Sama stawka za przejazd także nie jest wysoka, choć zależy od firmy, która udostępnia swoje pojazdy. Na rynku funkcjonują dwa modele rozliczeń: opłata wyłącznie za czas korzystania z pojazdu, a także łącząca opłatę za czas jazdy i pokonany dystans. Działający na terenie Warszawy car sharing innogy go! pobiera opłatę w wysokości 1,19 zł za minutę jazdy. Zupełnie inny system rozliczeń proponuje firma TrafiCar, gdzie ponosimy opłatę początkową w wysokości 2,99 zł i 1,50 zł za każdy pokonany kilometr. Firma Panek CarSharing pobiera zaś opłatę w wysokości 0,80 zł za przejechany kilometr i 0,50 zł za minutę korzystania z pojazdu. Niektóre z firm proponują także atrakcyjne pakiety minut, w których obowiązuje niższa stawka za minutę jazdy.

Jeszcze więcej korzyści może nam przynieść korzystanie z e-car sharingu. Na czym on polega? Jest to wynajem na minuty samochodów elektrycznych. Takie auta zapewnia m.in. car sharing innogy go!, który oferuje Warszawiakom elektryczne BMW i3 oraz ich sportowe odpowiedniki - BMW i3s. Auta elektryczne nie tylko nie produkują szkodliwych dla środowiska spalin, ale i mogą poruszać się po buspasach. Z pewnością ma to znaczenie, gdy mówimy o dużych, zakorkowanych miastach, jak chociażby Warszawa.
 

Kiedy warto przesiąść się na car sharing?

Czy całkowita rezygnacja z auta na rzecz car sharingu będzie opłacalna? Wyliczenia pokazują, że takie rozwiązanie jest zyskowne, o ile rocznie pokonujesz autem do 20 tysięcy kilometrów. W innym przypadku car sharing stanowi doskonałe uzupełnienie dla innych środków mobilności. Raczej trudno wyobrazić sobie sytuację, w której transportujesz nową szafkę do domu autobusem. W takim momencie car sharing będzie idealnym wyborem! Podobnie, gdy nagle Twoje auto odmówi posłuszeństwa, a Ty musisz pilnie dostać się na uczelnię lub do pracy. 

Car sharing to jedna z nowszych możliwości przemieszczania się, która zdaje się zyskiwać na znaczeniu w dobie nowego podejścia do mobilności. Doceniana jest zwłaszcza za komfort, jaki zapewnia. W Polsce wydaje się dopiero raczkować, chociaż wkracza do coraz większej liczby miast. Obecnie jest to Warszawa, Poznań, Kraków, Trójmiasto, Lublin, Wrocław i Siedle. WIele wskazuje jednak na to, że w niedługim czasie wynajem aut na minuty pojawi się również z innych miastach. 

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
107823
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2021-03-21 18:00
miejsce
Garnizon Sztuki, Warszawa, Marii...
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-25 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-26 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-27 19:00
miejsce
Garnizon Sztuki, Warszawa, Marii...
wstęp biletowany