30 czerwiec 2022

Akt oskarżenia za działanie na szkodę funduszy inwestycyjnych; wśród oskarżonych bohater afery podsłuchowej

zdjęcie: Akt oskarżenia za działanie na szkodę funduszy inwestycyjnych; wśród oskarżonych bohater afery podsłuchowej / fot. PAP
fot. PAP
Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 12 osobom m.in. za niegospodarność i działanie na szkodę funduszy inwestycyjnych, a także o korupcję menadżerską oraz pranie brudnych pieniędzy - poinformował rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie Marcin Saduś. Wśród oskarżonych jest bohater tzw. afery podsłuchowej Marek F.
REKLAMA

Akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Legnicy został skierowany przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie 28 czerwca. "W toku śledztwa ustalono, że działania oskarżonych oraz innych osób, które jeszcze nie są objęte aktem oskarżenia, doprowadziły do wyrządzenia szkody majątkowej funduszom Idea Premium i Parasol w wysokości blisko 200 milionów złotych" - podkreślił prokurator Marcin Saduś.

"Na skutek tych działań szkodę pośrednio poniosło także kilkaset osób, które ulokowały swoje oszczędności w tych Funduszach, nabywając ich jednostki uczestnictwa. Zarzuty przedstawione 12 oskarżonym dotyczą wyrządzenia szkody w wysokości ponad 52 milionów złotych" - tłumaczył.

Wskazał też, że oskarżeni działali w ten sposób, że zarówno w imieniu Funduszy, jak i klientów indywidualnych, nabywali całe emisje obligacji ustalonych spółek o niskiej wiarygodności kredytowej. "Oskarżeni wynajdowali spółki w kiepskiej sytuacji finansowej i proponowali im wypuszczenie obligacji za odpowiednią prowizję, natomiast Idea TFI skupowała +śmieciowe+ obligacje, włączając je portfeli inwestycyjnych Funduszy Idea Premium i Parasol. Nieświadomi inwestorzy kupowali jednostki uczestnictwa Funduszy, które miały być bezpieczne. Dom Maklerski zarabiał na prowizjach firm, które emitowały obligacje" - zaznaczył.

"Jednym z podmiotów, który emitował bezwartościowe obligacje w ramach powyższego procederu była spółka akcyjna faktycznie zarządzana przez Marka F., a w której – jak wynika ze zgromadzonego materiału – wyżej wymieniony miał piastować stanowisko doradcy Zarządu. To on podejmował wszelkie decyzje, w tym te dotyczące wielomilionowych transakcji" - przekazał Saduś.

"Jego działania polegały m.in. na udzieleniu w 2010 r. korzyści majątkowej w łącznej kwocie blisko 1,2 mln zł osobom zarządzającym Funduszami Idea Premium SFIO oraz Idea Parasol FIO w zamian za nadużycie przez nich uprawnień i nabycie do portfeli tych Funduszy obligacji jednej ze spółek (wspomnianej spółki akcyjnej) za kwotę 19 milionów złotych. Następnie obligacje zostały wykupione za znacznie niższą kwotę przez podmioty trzecie, co wyrządziło Funduszom Idea szkodę majątkową w wysokości ok. 10 milinów złotych" - podał.

Wobec bohatera tzw. afery podsłuchowej Marka F. prokurator wydał postanowienie o zabezpieczeniu majątkowym, dokonując wpisu hipotek na posiadanych przez niego nieruchomościach w łącznej kwocie blisko 6 mln zł.

Aktem oskarżenia prokurator objął także byłego prezesa i wiceprezesa zarządu domu maklerskiego, byłego prezesa zarządu funduszu inwestycyjnego i jednocześnie dyrektora departamentu doradztwa domu maklerskiego oraz byłego dyrektora działu zarządzania aktywami w domu maklerskim. Oskarżony został również doradca inwestycyjny, a także osoby zarządzające spółkami, które emitowały obligacje.

"W śledztwie zastosowano zabezpieczenia majątkowe na mieniu oskarżonych o realnej wartości zabezpieczenia ok. 38 milionów złotych. Zabezpieczono min. środki pieniężne w wysokości niemal 4 milionów złotych znajdujące się na zagranicznych rachunkach bankowych oraz kilkanaście nieruchomości" - powiedział.

"Prokuratura Regionalna w Warszawie nadal prowadzi śledztwo w zakresie nierozliczonych procesowo wątków dotyczących wspomnianych powyżej funduszy oraz domu maklerskiego" - dodał rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie. (PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

bf/ ok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
17.4°C
wschód słońca: 06:43
zachód słońca: 18:05
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2022-10-05 19:00
miejsce
Centrum Zarządzania Światem,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-05 19:00
miejsce
Teatr Capitol - Scena mniejsza,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-05 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-05 19:00
miejsce
Teatr Palladium, Warszawa, ul....
wstęp biletowany