Areszt dla sprawców 104 włamań do automatów z paczkami

fot. Komenda Stołeczna Policji
Sąd zadecydował o dwumiesięcznym tymczasowym aresztowaniu dwóch sprawców włamań do automatów do odbierania paczek, zatrzymanych przez funkcjonariuszy mokotowskiego wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu. Mężczyźni w ciągu dwóch dni dokonali wspólnie 104 włamań do urządzeń na terenie warszawskiej Ochoty i Ursynowa. Teraz za kratkami poczekają na postępowanie sądowe.
REKLAMA

Jeden ze sprawców pracował wcześniej jako kurier w firmie przewozowej, zajmującej się dostarczaniem paczek do urządzeń, pozwalających na automatyczny ich odbiór. W trakcie pracy uzyskał dane, służące do otwierania tych urządzeń. W firmie kurierskiej 19 – latek nie zagrzał miejsca zbyt długo, bo już po tygodniu się zwolnił, jednak dane dostępowe pozostały w jego posiadaniu i nadal były aktywne.

Ex kurier o całej sytuacji opowiedział swojemu wieloletniemu koledze, któremu pomysł wyjmowania przesyłek z automatu spodobał się tak bardzo, że od razu chciał to wykorzystać. Z ustaleń policjantów wynika, że 19 – latek początkowo nie chciał udostępnić loginu i hasła, jednak po krótkim czasie to zrobił. Mogło dojść między nimi do sprzeczki w trakcie której 25 – latek mógł grozić swojemu młodszemu koledze przedmiotem przypominającym broń.

19 – latek wynajął wówczas samochód i pokazał swojemu starszemu koledze całą procedurę otwierania przegródek w automatach, po czym, jak tłumaczył, w dalszej kolejności siedział w samochodzie, czekając na łupy. 25 – latek otwierał po kolei drzwiczki w kilkudziesięciu automatach na terenie całej dzielnicy Ochota oraz Ursynów. Wyjętą zawartość przynosił do samochodu, w którym czekał jego kompan, razem jechali w odosobnione miejsce i rozpakowali paczki. Zawartość, która się im podobała zostawiali sobie, a taka, której nie chcieli – wyrzucali. Wartościowe rzeczy sprzedawali w lombardach, mniej kosztowne użytkowali sami.

Zawartość paczki przeznaczonej dla kogoś innego jest zagadką dla osoby postronnej ale mężczyźni nie chcieli pozostawiać wszystkiego przypadkowi. Jeden z nich zamawiał przez internet drogą odzież i sprzęt elektroniczny, które miały być dostarczone przesyłką pobraniową do wskazanego przez nich automatu do odbierania paczek. Wówczas, mając dokładne informacje o lokalizacji i zawartości przesyłki doskonale wiedzieli jaki będzie ich cel

W trakcie przeszukań w mieszkaniach podejrzanych policjanci ujawnili między innymi telefony komórkowe, akcesoria gsm, gadżety motoryzacyjne. Zatrzymani zostali umieszczeni w policyjnej celi skąd trafili najpierw na mokotowską komendę a następnie przed oblicze prokuratora. Każdy z nich usłyszał 104 zarzuty włamania dokonane poprzez pokonanie zabezpieczeń elektronicznych. Jeden z nich od razu przyznał się do ich popełnienia, drugi jednak wybrał inną drogę i twierdził że nie ma z tym nic wspólnego. O ich losie zadecyduje sąd, który puki co zastosował dwumiesięczny areszt tymczasowy wobec obu podejrzanych. Za dokonane przestępstwa grozi im 10 lat więzienia.

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2020-02-17 19:00
miejsce
Teatr Muzyczny ROMA, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-17 19:00
miejsce
Teatr Palladium, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-17 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-17 19:00
miejsce
Gemba, Warszawa, ul. Wilcza 50/52
wstęp biletowany