Areszt za znęcanie się nad żoną i córkami

Znęcanie się nad osobą najbliższą jest przestępstwem ściganym z urzędu. W takich sytuacjach Policja ma obowiązek zawsze interweniować, a w przypadku stwierdzenia przemocy domowej założyć „Niebieską Kartę”. Tak też było i w tym przypadku, gdy policjanci z komisariatu w Łomiankach zostali wezwani na interwencję. Tą zakończyli zatrzymaniem mieszkańca gminy. Mężczyzna usłyszał już zarzut znęcania się nad żoną i córkami oraz kierowania motocyklem w stanie nietrzeźwości. Decyzją sądu 48-latek został aresztowany na trzy miesiące.
Koronawirus
mazowieckie
6636
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kilka minut po 7:00 dyżurny komisariatu w Łomiankach otrzymał zgłoszenie interwencji domowej. Według informacji mąż miał znęcać się psychicznie i fizycznie nad swoją żoną oraz córkami. Mężczyzna używając słów wulgarnych wyzywał najbliższe sobie osoby, groził im pozbawieniem życia, a na koniec poprzebijał opony w ich współnym samochodzie. Następnie wsiadł na motocykl i odjechał przed przyjazdem policjantów.

Mundurowi zakończyli interwencję osadzeniem 48-letniego mężczyzny w policyjnej celi oraz założeniem „Niebieskiej karty”. W chwili zatrzymania był nietrzeźwy. Miał 1,8 promila alkoholu w organizmie. W takim stanie przyjechał na motocyklu do domu w trakcie policyjnej interwencji. Do czasu jego wytrzeźwienia policjanci zebrali materiał dowodowy, który pozwolił na przedstawienie zatrzymanemu zarzutu znęcania się psychicznego i fizycznego nad żoną i córkami oraz kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. Decyzją sądu mężczyzna został aresztowany na trzy miesiące.

Przypominamy, że z punktu widzenia prawa przemoc w rodzinie to przestępstwo. Stosowany jest tutaj najczęściej artykuł 207 kodeksu karnego:

Art. 207 § 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 1a. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 lub 1a połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 – 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12

podinsp. Ewelina Gromek-Oćwieja

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
6636
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2020-10-02 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-03 15:00
miejsce
Teatr Syrena, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-03 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-10-03 19:00
miejsce
Teatr Syrena, Warszawa, ul....
wstęp biletowany