Dwa akty oskarżenia przeciw 20 członkom gangu Torcida powiązanego z pseudokibicami
"Prokurator zarzucił oskarżonym udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, wymuszenia rozbójnicze, liczne pobicia o wyjątkowo drastycznym przebiegu, rozprowadzenia znacznej ilości środków odurzających i substancji psychotropowych oraz posiadanie broni palnej i amunicji" - poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.
Jak zaznaczyli prokuratorzy, zdarzenia objęte aktem oskarżenia dotyczą m.in. bójek z pseudokibicami innych klubów piłkarskich. "Do jednego z takich zdarzeń doszło w październiku 2018 roku na autostradzie A1. Wówczas 200 osobowa grupa przestępcza pseudokibiców z Zabrza poprzez wrzucenie na jezdnię siatki ogrodzeniowej oddzielającej autostradę doprowadziła do zatrzymania pojazdów, a następnie pobicia pseudokibiców jednego ze śląskich klubów piłkarskich poprzez wyciąganie pasażerów z samochodów jak również uderzenie przez okna osób siedzących wewnątrz" - wyjaśniła PK.
"Akty oskarżenia obejmują również bójkę z użyciem niebezpiecznych przedmiotów, do które doszło w grudniu 2018 roku pomiędzy członkami Torcidy oraz pseudokibicami jednego ze śląskich klubów piłkarskich. W trakcie bójki oskarżeni używali m.in. maczet i siekier" - przekazała PK.
Śledztwo śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej dotyczy funkcjonującej od 2005 roku zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym Torcida zrzeszającej pseudokibiców z Zabrza. "Grupa dokonywała obrotu znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych w postaci marihuany, amfetaminy, mefedronu i kokainy, przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, używała przemocy w celu uzyskania zwrotu wierzytelności" - przypomniała PK.
Według ustaleń śledczych członkowie Torcidy brali udział w bójkach, pobiciach z pseudokibicami innych klubów piłkarskich. "Z ustaleń dokonanych przez prokuratora wynika, że w skład grupy wchodziło co najmniej 200 osób. Grupa opierała się na podziale ról i funkcji poszczególnych członków. Charakteryzowała się zorganizowaną, stałą i zamkniętą strukturą, określonymi zasadami działania, przynależności oraz hierarchicznym podporządkowaniem" - podała PK.
"Członkowie grupy popełniając przestępstwa posługiwali się bronią palną, jak również niebezpiecznymi przedmiotami w postaci siekier, maczet, kijów bejsbolowych i kastetów" - zaznaczyła PK.
"W toku postępowania kilkunastu podejrzanych podjęło decyzję o rozpoczęciu współpracy z organami ścigania, w wyniku czego podczas przesłuchań ujawnili szczegóły dotyczące działalności grupy oraz przestępstw popełnionych przez jej członków" - dodała PK.
Są to kolejne dwa akty oskarżenia dot. Torcidy. Dotychczas prokurator oskarżył 186 osób. Za zarzucane w aktach oskarżenia czyny może grozić do 15 lat więzienia.
Śledztwo w tej sprawie Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach prowadził wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji. "Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej powiązanej z pseudokibicami jest bardzo trudne i czasochłonne, ponieważ z reguły są to grupy hermetyczne i zdarza się, że nawet osoby pokrzywdzone przez nich nie chcą współpracować z organami ścigania" - podkreśliła rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji podinsp. Iwona Jurkiewicz.
"Tego typu gangi są rozbijane dzięki ogromnemu zaangażowaniu policjantów i prokuratorów, na których spoczywa obowiązek ustalenia nie tylko osób należących do gangu, ich roli w grupie przestępczej, ale także muszą zebrać materiał dowodowy pozwalający zatrzymać podejrzanych i udowodnić popełnienie przez nich konkretnych przestępstw" - dodała policjantka.(PAP)
autor: Bartłomiej Figaj
bf/ jann/
