15 wrzesień 2023

Mamy do czynienia z wielką aferą przemytniczą PO

zdjęcie: Mamy do czynienia z wielką aferą przemytniczą PO / fot. PAP
fot. PAP
Mamy do czynienia z wielką aferą przemytniczą Platformy Obywatelskiej - ocenili zgodnie wiceszef MSWiA Maciej Wąsik i wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta odnosząc się do zatrzymania aktywistki Ewy M., która podejrzana jest o kierowanie grupą przemytników nielegalnych migrantów z Białorusi do Europy.
REKLAMA

W piątek odbyła się konferencja prasowa z udziałem m.in. wiceministra Macieja Wąsika i wiceministra Sebastiana Kalety. Podczas niej wiceministrowie odnieśli się do sprawy zatrzymania aktywistki Ewy M., która podejrzana jest o kierowanie grupą przemytników nielegalnych migrantów z Białorusi do Europy.

"To sprawa, której nie można nazwać inaczej niż afera przemytnicza Platformy Obywatelskiej. CBŚP i Straż Graniczna 7 września zatrzymała 48-letnią Ewę M. Zatrzymała ją w Tarnowskich Górach, po to żeby prokuratura postawiła jej zarzut kierowania grupą przestępczą, która przemycała ludzi przez granicę z Białorusią" - podkreślił wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

Przypomniał, że do sprawy wcześniej zatrzymano pięciu członków jej grupy - 2 obywateli Pakistanu, 2 obywateli Indii oraz 1 obywatela Tadżykistanu. "Byłaby to jedna z wielu spraw, nad którą można przejść do porządku dziennego, bo nasze służby działają w tym zakresie dosyć skutecznie. Zatrzymujemy wielu przemytników i kurierów, którzy próbują przemycać ludzi do Europy Zachodniej, gdyby nie to, że kiedy prokuratura skierowała wniosek o areszt, kiedy ten areszt został zasądzony wpłynęło poręczenie do sądu od osób publicznych" - powiedział Maciej Wąsik.

"Poręczenie dotyczyło pani Ewy M. i poręczyły za tę osobę dwóch posłów PO - Tomasz Olichwer i Tomasz Aniśko. Jeden z nich jest posłem z Zabrza, drugi z nich jest posłem z ziemi lubuskiej. Także inne osoby publiczne złożyły poręczenie, czyli była zastępczyni RPO Hanna Machińska, zastępca dyrektora Teatru Powszechnego w Warszawie Paweł Sztarbowski czy dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Joanna Mytkowska" - podał wiceszef MSWiA.

Jak przekazał Wąsik, Ewa M. kierowała grupą, która dokonywała przemytu. "Ten proceder odbywał się najmniej półtora roku i prowadziła także innego typu działalności. Prowadziła na przykład zarzutki na popularnych portalach na uchodźców. Nabierała w ten sposób ludzi prosząc ich o ofiarę de facto na rzecz działalności przestępczej" - dodał.

"Mamy do czynienia z wielką aferą przemytniczą Platformy Obywatelskiej. Z tego powodu, że od kilkunastu miesięcy z ust prominentnych polityków czy intelektualistów wspierających PO słyszymy fałszywe informacje o tym co się dzieje na polsko-białoruskiej granicy" - podkreślił z kolei wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

"Okazuje się, że aktywistka tych ruchów jest podejrzana, przez sąd aresztowana za zorganizowanie grupy przestępczej, która organizowała płatny przemyt nielegalnych migrantów" - podał wiceszef resortu sprawiedliwości.

Wiceszef MS ocenił, że Ewa M. jest znaną aktywistka w środowisku opozycyjnym. "W zbliżającym się referendum pani Ewa M. nakłaniała swoich znajomych na 4xTak. Czyli m.in. tak dla zburzenia na granicy polsko-białoruskiej. No bo wtedy łatwiej zapewne byłoby znajdywać migrantów, którzy byliby skłonni płacić te pieniądze" - ocenił.

"Ewa M. była bardzo aktywną promotorką filmu +Zielona Granica+. Popierała panią Holland, aktorów. Cieszyła się z przyjęcia tego filmu w opinii międzynarodowej, filmu który fałszywie prezentuje obraz Polski. Pani Ewa M. wspierała również panią Ochojską, która oczernia polskich mundurowych w Parlamencie Europejskim" - wskazał Sebastian Kaleta.

Zatrzymana 48-latka została doprowadzona do Prokuratury Rejonowej w Garwolinie, gdzie prokurator przedstawił jej zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą działającą na terytorium RP, która miała na celu organizowanie innym osobom wbrew przepisom przekraczanie granicy Rzeczypospolitej Polskiej.

Decyzją Sądu Rejonowego w Garwolinie wobec kobiety, która podaje się za aktywistkę, zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. (PAP)

autorzy: Bartłomiej Figaj, Marcin Chomiuk

bf/ mchom/ maak/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
11.2°C
wschód słońca: 06:38
zachód słońca: 18:12
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2023-10-02 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-02 18:00
miejsce
Stara Galeria ZPAF, Warszawa, Plac...
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-02 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-02 19:00
miejsce
Scena Relax, Warszawa, Złota 8
wstęp biletowany