kategoria: Na Sygnale
23 maj 2023

Młodzi kierowcy przezorniejsi

zdjęcie: Młodzi kierowcy przezorniejsi / pixabay/7775134
O jedną czwartą spadła liczba zabitych w wypadkach z winy najmłodszych kierowców. To efekt mrożący kar - pisze we wtorek "Rzeczpospolita".
REKLAMA

"Brak im umiejętności i doświadczenia, za to mają skłonność do brawurowej jazdy, przez co doprowadzają do nieszczęść. Jednak okazuje się, że 18–24-latkowie zaliczani do kierowców stwarzających największe zagrożenie na drogach zaczęli jeździć nieco wolniej i ostrożniej" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Gazeta powołując się na raport Biura Ruchu Drogowego KGP za ubiegły rok, wskazuje, że po raz pierwszy od lat liczba ofiar śmiertelnych w wypadkach z winy młodych kierowców zauważalnie spadła. "Cieszy nas zwłaszcza to, że młodzi za kierownicą rzadziej powodowali wypadki z powodu nadmiernej prędkości" – mówi cytowany przez "Rz" Robert Opas z KGP.

Rzeczpospolita zauważa, że ta kategoria wiekowa kierowców od lat wypada fatalnie w statystykach – to grupa z najwyższym wskaźnikiem wypadków na 10 tys. populacji. "Przyczyny są wciąż te same: za szybka jazda, ryzykowne wyprzedzanie, a przy tym brak wyobraźni" - czytamy.

"Rz" dodaje, że w ubiegłym roku kierowcy mający od 18 do 24 lat spowodowali 3 tys. wypadków – to o blisko 600 mniej niż rok wcześniej, i co najważniejsze, rzadziej siali śmierć na drodze – życie straciło przez nich 281 osób – to o 101 zabitych mniej, czyli o ponad jedną czwartą, niż w 2021 r. (PAP)

mchom/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
26°C
wschód słońca: 04:31
zachód słońca: 20:52
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2024-07-16 14:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-16 16:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-16 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-07-16 19:00
miejsce
Resort Komedii, Warszawa, ul....
wstęp biletowany