Motocyklista pędził z prędkością 227 km/h

fot. KPP dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego
Kamera nieoznakowanego radiowozu, którym poruszali się policjanci ruchu drogowego z komendy w Starych Babicach nagrała niebezpiecznie dużą prędkość, z jaką poruszał się motocyklista. Mężczyzna jechał trasą S8 i znacznie przekroczył dozwoloną prędkość. Na wyświetlaczu videorejestratora funkcjonariusze odczytali pomiar, który wskazywał, że 36-latek porusza się 227 km/h przy ograniczeniu do 120 km/h. Kierowca został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 złotych. Policjanci przypominają zasady, którymi powinien kierować się odpowiedzialny motocyklista, aby przez własny błąd zbyt wcześnie nie musiał rezygnować ze swojego zamiłowania.
REKLAMA

Wraz z poprawą pogody na drogi wyjechało już wielu miłośników jazdy motocyklem. Niestety dla wielu posiadaczy motorów jazda nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem i zasadami ruchu drogowego. Według policjantów z wydziału ruchu drogowego, zdecydowanie najczęstszą przyczyną tych wypadków jest nadmierna prędkość. Kolejne to: przecenianie swoich umiejętności kierowania motocyklem, przejeżdżanie na czerwonym świetle, wciskanie się między samochody, a w końcu zwykłe popisy. Wynika z tego, że większości tragicznych wypadków można by uniknąć, gdyby tylko motocykliści przestrzegali przepisów ruchu drogowego.

Policjanci z wydziału ruchu drogowego komendy w Starych Babicach pełnią służbę na drogach całego powiatu warszawskiego zachodniego. Tym razem patrolując rejon ożarowskiej gminy na trasie S8 kamera ich nieoznakowanego radiowozu zarejestrowała niebezpiecznie dużą prędkość, z jaką poruszał się motocyklista. Na wyświetlaczu videorejestratora funkcjonariusze odczytali pomiar, który wskazywał, że 36-latek porusza się z prędkością 227 km/h przy ograniczeniu do 120 km/h. Chwilę później kierujący Yamahą został zatrzymany do kontroli drogowej. Policjanci ukarali mężczyznę mandatem karnym w wysokości 500 złotych, a na jego koncie pojawiło się 10 punktów karnych.

 

Corocznie policjanci z „drogówki” wzywani są do wielu wypadków z udziałem motocyklistów. Wielu z nich zostaje do końca życia kalekami, wielu ginie. Są to zazwyczaj młodzi ludzie, których umiejętności jazdy nie są adekwatne do mocy maszyn, którymi jeżdżą i którzy zapominają, że w zderzeniu z samochodem narażeni są na większe niebezpieczeństwo.

Jak wskazują policyjne statystyki, ta pasja nie zawsze łączy się z bezpieczeństwem na drodze. Wsiadając na motocykl, kierowca musi mieć świadomość, że jest narażony na większe ryzyko wypadku, niż kierowcy samochodów osobowych w podobnych sytuacjach. W chwili wypadku drogowego motocyklista doznaje poważnych urazów, chroniony jest właściwie tylko przez kask. Kierowcę samochodu chroni karoseria, pasy bezpieczeństwa, poduszka powietrzna. Kierowca motocykla za kierownicą powinien czuć się dobrze i pewnie, szanować innych użytkowników dróg oraz znać i przestrzegać przepisy oraz zasady bezpieczeństwa.

W bezpiecznym podróżowaniu motocyklem może pomóc stosowanie się do kilku podstawowych rad:

  • Bezpieczna jazda na motocyklu oznacza, że to kierowca panuje zawsze nad pojazdem – nigdy odwrotnie.
  • Nie popisuj się ryzykowną jazdą przed kolegami – to może kosztować życie albo zdrowie ciebie lub inną osobę!
  • Motocyklista nigdy nie powinien "wciskać się" pomiędzy jadące pojazdy. Kiedyś ktoś może go nie zauważyć.
  • Zawsze wyraźnie sygnalizuj wykonywanie manewrów.
  • Niespodziewane zbaczanie z toru jazdy, grozi najechaniem przez inny pojazd.
  • Jeśli czujesz gniew, frustrację lub agresję – nie siadaj za kierownicą!
  • Od momentu, gdy wsiadasz na motocykl, koncentruj się wyłącznie na bezpiecznej jeździe.
  • Jazda pod wpływem alkoholu i narkotyków może być przyczyną śmierci! Zrezygnuj z nich, jeśli nie chcesz, by ktoś postawił ci przydrożny krzyż.
  • Kask ochronny, ochraniacze, odpowiednie buty i rękawice – zwiększą twoje bezpieczeństwo.

Policjanci apelują do wszystkich uczestników ruchu drogowego o szczególną rozwagę. Pamiętajmy: dobrym kierowcą nie jest ten, komu wydaje się, że potrafi dobrze jeździć, ale ten, kogo umiejętności przewidywania przewyższają umiejętności jazdy.

Kierowco! Pamiętaj, że na drodze nie jesteś sam. Ponownie apelujemy o rozsądek na drodze i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

podinsp. Ewelina Gromek-Oćwieja/ na podst. mat. ksp

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
mazowieckie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2021-10-07 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-08 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-09 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-10 14:30
miejsce
Kino Elektronik, Warszawa,...
wstęp biletowany