Nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania za znęcania się nad swoimi rodzicami

zdjęcie: Nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania za znęcania się nad swoimi rodzicami / pixabay/7595762
Pamiętajmy - znęcanie się nad osobą najbliższą jest przestępstwem ściganym z urzędu. W takich sytuacjach Policja ma obowiązek zawsze interweniować, a w przypadku stwierdzenia przemocy domowej założyć „Niebieską Kartę”. Tak też było i w tym przypadku, gdy policjanci z Posterunku Policji w Lesznie zostali poinformowani o stosowaniu przemocy syna wobec rodziców. Dzielnicowy wydał nakaz natychmiastowego opuszczenie wspólnie zajmowanego mieszkania. O dalszym losie mężczyzny zadecyduję sąd
REKLAMA

Dzielnicowi z Posterunku Policji w Lesznie uzyskali informację o mężczyźnie, który miał stosować przemoc wobec rodziców. Aby to sprawdzić, udali się do jego miejsca zamieszkania. Tam w rozmowie z pokrzywdzonymi potwierdzili, że dochodzi do przemocy ze strony syna. Natychmiast uruchomiono procedurę „Niebieskiej Karty” i odizolowano sprawcę od swojej rodziny. Otrzymał on nakaz natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania oraz zakaz zbliżania się na odległosć mniejszą niż 150 metrów na najbliższe 14 dni. O jego dalszym losie zadecyduję prowadzone postępowanie oraz sąd.

Przypominamy, że z punktu widzenia prawa przestępstwo z użyciem przemocy w rodzinie jest ścigane z urzędu. Stosowany jest tutaj najczęściej artykuł 207 kodeksu karnego:

Art. 207 § 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 1a. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 lub 1a połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca odlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 – 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

 

młodszy aspirant Martyna Podolska

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Warszawa
8.7°C
wschód słońca: 04:21
zachód słońca: 20:45
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2023-05-31 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-05-31 18:00
miejsce
Kino Elektronik, Warszawa,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-05-31 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-05-31 19:00
miejsce
Centralna Spółdzielnia Komediowa,...
wstęp biletowany