Odpowie za znęcanie się nad matką

Znęcanie się nad osobą najbliższą jest przestępstwem ściganym z urzędu. W takich sytuacjach Policja ma obowiązek zawsze interweniować, a w przypadku stwierdzenia przemocy domowej założyć „Niebieską Kartę”. Tak też było i w tym przypadku, gdy policjanci ze Starych Babic zostali zawiadomieni o znęcaniu się fizycznym i psychicznym syna nad matką. Mundurowi zatrzymali 55-letniego mieszkańca gminy. W chwili zatrzymania był nietrzeźwy, miał 1,3 promila alkoholu w organizmie. Teraz za swoje zachowanie odpowie przed sądem.
REKLAMA

Dyżurny komendy w Starych Babicach został poinformowany o stosowaniu przez syna przemocy fizycznej i psychicznej nad swoją matką. Policjanci wysłuchali pokrzywdzoną, przyjęli zawiadomienie o przestępstwie i założyli tzw. „Niebieską Kartę”. Jak ustalili funkcjonariusze, mężczyzna wyzywając, ubliżając, czy uderzając znęcał się fizycznie i psychicznie nad swoją matką. Policjanci zebrali materiał dowodowy, który pozwoliłby na przedstawienie mu zarzutu znęcania się.

Następnie udali się do jego miejsca zamieszkania celem przeprowadzenia dalszych czynności. Tam zatrzymali 55-latka. Był nietrzeźwy. Badanie alkomatem wykazało, że miał 1,3 promila alkoholu w organizmie. Mundurowi doprowadzili mężczyznę do policyjnej celi celem wytrzeźwienia. Teraz za swoje zachowanie odpowie przed sądem.

Z punktu widzenia prawa przemoc w rodzinie to przestępstwo. Stosowany jest tutaj najczęściej artykuł 207 kodeksu karnego:

Art. 207.§1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3miesięcy do lat 5.

§1a. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 6miesięcy do lat 8.

§2. Jeżeli czyn określony w §1 lub 1a połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§3. Jeżeli następstwem czynu określonego w §1–2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2do 12.

/ego/

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2020-02-24 19:00
miejsce
Teatr Collegium Nobilium,...
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-24 19:00
miejsce
Gemba, Warszawa, ul. Wilcza 50/52
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-24 19:30
miejsce
Hala Torwar, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2020-02-25 19:00
miejsce
Teatr Collegium Nobilium,...
wstęp biletowany