16 maj 2022

Policjanci z CBŚP przejęli 48 sztuk broni, 30 tys. sztuk amunicji oraz granaty; zatrzymano 8 osób

zdjęcie: Policjanci z CBŚP przejęli 48 sztuk broni, 30 tys. sztuk amunicji oraz granaty; zatrzymano 8 osób / fot. PAP
fot. PAP
Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji pod nadzorem mazowieckiej Prokuratury Krajowej przejęli 48 szt. broni palnej, w tym 12 jednostek broni krótkiej, 16 karabinów i strzelb oraz 20 pistoletów maszynowych, a także 30 tys. szt. amunicji i granaty. Do sprawy zatrzymano 8 osób podejrzanych o handel bronią.
REKLAMA

Rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji podinspektor Iwona Jurkiewicz przekazała PAP, że policjanci z warszawskiego CBŚP prowadzą śledztwo dotyczące handlu bronią i amunicją oraz wprowadzania do obrotu znacznych ilości narkotyków.

"Wspierani przez funkcjonariuszy z Wydziału do Zwalczania Przestępczości Kryminalnej i Aktów Terroru CBŚP, Zarządu w Katowicach CBŚP, Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Lublinie, Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie oraz biegłych z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, przeprowadzili działania w woj. lubelskim, świętokrzyskim i śląskim" - wyliczyła policjantka.

Wskazała, że podczas akcji śledczy zatrzymali osiem osób. "Podczas przeszukań miejsc zamieszkania i miejsc użytkowanych przez podejrzanych, policjanci znaleźli i zabezpieczyli 48 sztuk broni, w tym pistolety maszynowe PPS wz. 43, Scorpion, MG 34, ręczne karabiny maszynowe DT kal. 7,62 mm, sztucery, dubeltówki, karabinek automatyczny Steyr model AUG, karabinek Mauser, pistolety GLOCK, PW 33, SigSauer, Walther P99, Colt 1911, TT, rewolwery oraz broń samodziałową" - wyliczyła.

"Ponadto zabezpieczono ponad 30 tys. sztuk amunicji różnego kalibru, rodzaju i przeznaczenia, granaty F1, granaty przeciwpancerne, granat moździerzowy kal. 122 mm, detonatory pośrednie oraz narzędzia służące do wytwarzania amunicji" - dodała rzeczniczka CBŚP.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie. "Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, nielegalnego handlu bronią palną i amunicją oraz posiadania bez wymaganego zezwolenia broni palnej i amunicji" - poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

"Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu wnioski zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec czterech podejrzanych. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora, uwzględnił wszystkie wnioski i zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec czterech osób. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji i poręczeń majątkowych" - podała PK.

Za zarzucane czyny podejrzanym może grozić do 10 lat więzienia.

Jak zaznaczyli prokuratorzy, jest to kolejna akcja w tej sprawie. "Dotychczas w toku śledztwa łącznie zatrzymano 156 jednostek broni palnej różnego rodzaju, ponad 60 tysięcy sztuk amunicji, granaty, materiały wybuchowe, urządzenia do wytwarzania lub przerabiania broni palnej i amunicji oraz proch strzelniczy" - dodała PK.(PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

bf/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
1.8°C
wschód słońca: 07:29
zachód słońca: 15:24
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2022-12-06 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-06 18:30
miejsce
Teatr Capitol, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-06 19:00
miejsce
Garnizon Sztuki, Warszawa, Marii...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-06 19:00
miejsce
Teatr Palladium, Warszawa, ul....
wstęp biletowany