Policjanci złożyli hołd pomordowanym w Palmirach

zdjęcie: Policjanci złożyli hołd pomordowanym w Palmirach / fot/Hubert Śmietanka /CC BY-SA 2.5https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5/
fot/Hubert Śmietanka /CC BY-SA 2.5https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5/
Jak co roku na Cmentarzu-Mauzoleum w Palmirach odbyła się uroczystość patriotyczno-religijna upamiętniająca wybuch II wojny światowej i ofiary egzekucji w Puszczy Kampinoskiej. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji poległych celebrowaną przez Metropolitę Warszawskiego Jego Eminencję Księdza Kardynała Kazimierza Nycza. W wydarzeniu wzięli udział m.in reprezentujący Prezydenta RP minister Andrzej Dera, zastępca Szefa Kancelarii Sejmu RP Christian Młynarek, doradca Ministra Obrony Narodowej Adam Lubiak, Wojewoda Mazowiecki Tobiasz Bocheński oraz w imieniu kierownictwa Komendy Powiatowej Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego Zastępca Komendanta młodszy inspektor Krzysztof Bujnowski.
REKLAMA

W imieniu kierownictwa Komendy Powiatowej Policji dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego Zastępca Komendanta młodszy inspektor Krzysztof Bujnowski wraz z delegacją wzięli udział w uroczystości upamiętniającej ofiary masowych egzekucji przeprowadzanych w czasie II wojny światowej na terenie Puszczy Kampinoskiej. Uroczystość odbyła się na Cmentarzu-Mauzoleum w Palmirach, w miejscu pamięci narodowej. W uroczystości wzięli również udział m.in.: reprezentujący Prezydenta RP minister Andrzej Dera, zastępca Szefa Kancelarii Sejmu RP Christian Młynarek, doradca Ministra Obrony Narodowej Adam Lubiak, Wojewoda Mazowiecki Tobiasz Bocheński.

Uroczystość rozpoczęła się o 16.00 na Cmentarzu-Mauzoleum w Palmirach, gdzie Metropolita Warszawski Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz celebrował mszę świętą za poległych i pomordowanych. W dalszej części odczytany został Apel Pamięci, po którym zaproszeni goście złożyli wieńce na mogiłach ofiar. Salwę honorową ku czci poległych oddała Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

Palmiry to cmentarz – mauzoleum, miejsce pamięci narodowej stanowiące jeden z najbardziej znanych symboli martyrologii inteligencji polskiej w okresie II wojny światowej. W tym miejscu hitlerowscy oprawcy dokonali egzekucji ponad 2000 osób, wśród których znalazło się wielu przedstawicieli polskiej elity politycznej, intelektualnej i kulturalnej.

foto: Kampinoski Park Narodowy

podinsp. Ewelina Gromek-Oćwieja

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Warszawa
11°C
wschód słońca: 06:38
zachód słońca: 18:12
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2023-10-02 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-02 18:00
miejsce
Stara Galeria ZPAF, Warszawa, Plac...
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-02 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-10-02 19:00
miejsce
Scena Relax, Warszawa, Złota 8
wstęp biletowany