8 sierpień 2020

Prezes Stołecznego WOPR: po alkoholu włącza się syndrom nieśmiertelności

fot. PAP
To po alkoholu włącza się zwykle syndrom nieśmiertelności - mówi w rozmowie z PAP prezes zarządu Stołecznego WOPR Paweł Błasiak. Jak zaznacza, tegoroczna sytuacja nad wodą jest podobna do lat ubiegłych, a przyczyną niebezpiecznych sytuacji pozostaje nieodpowiedzialność i brak myślenia.
REKLAMA

Ze wstępnych danych Komendy Głównej Policji wynika, że od początku wakacji doszło w Polsce do 120 utonięć. Jak zaznaczają eksperci, przyczyny tych tragedii zawsze są podobne: nieumiejętność pływania, niesprawny sprzęt pływający i błąd ludzki. Częstą przyczyną utonięć jest również alkohol.

Jak zaznaczył w rozmowie z PAP prezes zarządu Stołecznego WOPR Paweł Błasiak, do utonięć dochodzi niezmiennie poza kąpieliskami, w miejscach gdzie nie ma ratowników. W stolicy do miejsc najbardziej niebezpiecznych ratownicy zaliczają: Jezioro Czerniakowskie, Glinianki Sznajdra, Jeziorko Szczęśliwickie i Wisła.

"Najczęstszym błędem jest brak myślenia, nie pilnowanie dzieci oraz przecenianie swoich umiejętności, na co wpływa alkohol, bo to po alkoholu zwykle włącza się syndrom nieśmiertelności" - ocenia prezes SWOPR Paweł Błasiak.

Błasiak zaznacza, że choć utonięcia ciągle zdarzają się zbyt często, to Polacy mają coraz lepsze umiejętności pływackie. "Proszę pamiętać, że liczba utonięć - w sumie od lat 70. - zmalała, a przecież dużo więcej ludzi uprawia obecnie sporty wodne i korzysta z kąpieli niż w latach 70." - zaznaczył Błasiak.

O rozwagę w trakcie z korzystania z kąpieli w rzekach i zbiornikach wodnych zaapelowała Komenda Głowna Policji, która przypomina o stosowaniu nad wodą podstawowych zasad bezpieczeństwa.

"Nie zapominajmy, że woda to żywioł, którego nie można lekceważyć, inaczej możemy doprowadzić do tragedii" - zaznaczył w rozmowie z PAP rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Ciarka przypomniał, że jedną z najczęstszych przyczyn utonięć jest wchodzenie do wody po alkoholu. Dodał, że na 456 osób, które utonęły w 2019 roku, 98 przed wejściem do wody spożywało alkohol.

"Pamiętajmy, że alkohol, szczególnie w połączeniu z wysoką temperaturą niekorzystnie wpływa na naszą koncentrację i koordynację ruchową. Osoby, po alkoholu nie odczuwają również strachu i są bardziej skłonne do ryzykownych zochowań. Nie ważne, czy ktoś jest świetnym pływakiem, wejście do wody po alkoholu zawsze może skończyć się tragicznie" - ostrzegł rzecznik KGP.

Stołeczne WOPR strzeże w Warszawie kąpieliska na Jeziorze Czerniakowskim, które jest jedynym kąpieliskiem w stolicy. Ratowników SWOPR w weekendy można także spotkać na "Poniatówce" i przy pomoście 511. Ponadto w sezonie dyżurna służba ratownicza stacjonuje w Porcie Czerniakowskim, a całoroczna baza, w której ratownicy WOPR dyżurują przez całą dobę, jest na Mokotowie. SWOPR uruchomiło w Warszawie numer alarmowy 984 - pogotowie rzeczne, pod którym przyjmuje zgłoszenia. Ratownicy Stołecznego WOPR strzegą także plaż m.in. w Łebie i Węgorzewie.(PAP)

autor: Marcin Chomiuk

mchom/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
mazowieckie
107823
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2021-03-25 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-26 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-27 19:00
miejsce
Garnizon Sztuki, Warszawa, Marii...
wstęp biletowany
kiedy
2021-03-27 19:30
miejsce
Teatr Sabat, Warszawa, Foksal 16
wstęp biletowany