27 wrzesień 2022

Przemycali imigrantów z granicy polsko-białoruskiej do Niemiec; 7 osób zatrzymanych

zdjęcie: Przemycali imigrantów z granicy polsko-białoruskiej do Niemiec; 7 osób zatrzymanych / fot. PAP
fot. PAP
Policjanci z Poznania na polecenie wielkopolskiego wydziału Prokuratury Krajowej zatrzymali siedem osób zajmujących się organizowaniem nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej oraz transportowaniem nielegalnych imigrantów z Polski do Niemiec - poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.
REKLAMA

Dział Prasowy PK przekazał, że do pierwszego zatrzymania doszło 26 października 2021 roku. "Wówczas funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu zatrzymali do kontroli drogowej busa i w części ładunkowej ujawnili kilkanaście osób, w tym również dzieci. Łącznie w pojazdem przewożonych było 17 osób" - podkreśliła PK.

Prokuratorzy wskazali, że w toku dalszych czynności śledczy ustalili, że kierowca, przy którym znaleziono amfetaminę, posiadał aktualny zakaz prowadzenia samochodu. "W trakcie śledztwa prokurator ustalił, że 31-latek, który kierował autem już wcześniej był wielokrotnie karany m.in. za kradzieże, oszustwa, naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego, uszkodzenie ciała i niestosowanie się do orzeczonego wyroku sądu. Ponadto miesiąc wcześniej opuścił zakład karny, gdzie odbywał karę pozbawienia wolności" - podała.

Zatrzymany mężczyzna usłyszał w Wielkopolskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu zarzuty organizowania osobom nielegalnego przekraczania granicy, posiadania narkotyków oraz niestosowania się do orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów. "Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentacje prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie" - zaznaczyła PK.

"W toku dalszych czynności zatrzymano kolejne osoby zaangażowane w organizację nielegalnego przemytu ludzi z krajów Bliskiego Wschodu, w tym odpowiedzialne za zorganizowanie i kierowanie przestępczym procederem. Prokurator Wielkopolskiego Zamiejscowego Wydziału Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu przedstawił łącznie 6 zatrzymanym zarzuty organizowania osobom nielegalnego przekraczania granicy" - podkreśliła PK.

Według ustaleń śledczych wśród imigrantów byli obywatele Iraku i Syrii, dla których Polska była krajem tranzytowym. "Ich celem była Republika Federalna Niemiec oraz inne państwa Europy Zachodniej. Podejrzani od każdej osoby pobierali pieniądze w kwocie kilkunastu tysięcy euro lub dolarów amerykańskich" - wyjaśniła PK.

"Łącznie w sprawie zatrzymano siedem osób, w tym zajmujących się werbowaniem kierowców odpowiedzialnych za transport imigrantów, wypożyczaniem busów, ich odpowiednim przygotowaniem, czy wskazaniem lokalizacji odbioru tych osób. Każdy zaangażowany w ten przestępczy proceder miał określoną funkcję oraz zadania do wykonania, za które otrzymywał odpowiednie wynagrodzenie. Wobec części osób przed sądem zapadły już prawomocne wyroki, w tym na kary wieloletniego pozbawienia wolności" - dodała PK.

Za zarzucane czyny może grozić do 8 lat więzienia. (PAP)

autor: Bartłomiej Figaj

bf/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
3.5°C
wschód słońca: 07:16
zachód słońca: 16:22
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2023-02-02 17:30
miejsce
Sala Koncertowa Fryderyk,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-02 19:00
miejsce
Scena Relax, Warszawa, Złota 8
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-02 19:00
miejsce
Scena Relax, Warszawa, Złota 8
wstęp biletowany
kiedy
2023-02-02 19:00
miejsce
Centralna Spółdzielnia Komediowa,...
wstęp biletowany