24 czerwiec 2022

Rozbite dwie grupy zajmujące się handlem narkotykami i wystawianiem fałszywych certyfikatów szczepień

zdjęcie: Rozbite dwie grupy zajmujące się handlem narkotykami i wystawianiem fałszywych certyfikatów szczepień / fot. PAP
fot. PAP
Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji na polecenie podlaskiego wydziału Prokuratury Krajowej zatrzymali 12 osób w śledztwie dotyczącym dwóch grup przestępczych zajmujących się m.in. handlem narkotykami oraz wystawieniem poświadczających nieprawdę certyfikatów szczepień przeciwko COVID-19.
REKLAMA

"Policjanci z Zarządu w Białymstoku Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku, prowadzą od wielu miesięcy czynności związane z działalnością zorganizowaną dwóch grup przestępczych, których członkowie w różnych konfiguracjach współpracowali ze sobą" - poinformowała PAP rzeczniczka CBŚP podinspektor Iwona Jurkiewicz.

Policjantka wskazała, że jedna z grup zajmowała się handlem narkotykami, a druga organizowaniem zaświadczeń potwierdzających odbycie szczepienia przeciwko COVID-19. "Z ustaleń śledczych wynika, że grupy tylko w przeciągu ostatniego roku mogły wprowadzić do obrotu kilkadziesiąt kilogramów różnego rodzaju środków odurzających i substancji psychotropowych, a także zrealizować kilkaset fikcyjnych szczepień przeciwko COVID-19" - podała.

"Na podstawie zebranego materiału dowodowego policjanci CBŚP, przy wsparciu BOA KGP i SPKP z Białegostoku, przeprowadzili akcję, podczas której zatrzymali 12 osób. W trakcie przeszukania miejsc zamieszkania podejrzanych policjanci zabezpieczyli blisko 3 kg różnego rodzaju narkotyków, 50 tys. zł złotych oraz kilkadziesiąt telefonów komórkowych" - wyliczyła. Dodała przy tym, że w trakcie akcji śledczy znaleźli dokumentację medyczną i nośniki pamięci, które mogą mieć związek z przeprowadzaniem fikcyjnych szczepień.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku. "Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty m. in. udziału w zorganizowanych grupach przestępczych, uczestnictwa w obrocie środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi, dokonania wewnątrzwspólnotowego nabycia z Francji do Polski środków odurzających, powoływania się na wpływy i podejmowania się pośrednictwa w uzyskaniu przez inne osoby poświadczenia przez funkcjonariusza publicznego nieprawdy co do okoliczności mającej znaczenie prawne poprzez wystawienie certyfikatów potwierdzających fakt odbycia przez te osoby szczepień przeciwko COVID-19" - podał Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

"Wśród zatrzymanych jest również lekarz, któremu prokurator przestawił zarzut poświadczenia nieprawdy przez funkcjonariusza publicznego co do okoliczności mającej znaczenie prawne poprzez wystawienie certyfikatów potwierdzających fakt odbycia przez te osoby szczepień przeciwko COVID-19" - zaznaczyła PK.

Prokuratorzy wskazali, że z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wobec 11 podejrzanych wnioski o zastosowanie aresztu. "Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 2 i 3 miesięcy" - przekazała PK.

"Wobec jednego z podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji i zakazu opuszczania kraju połączonego z zakazem wydani paszportu" - dodała PK.

Za zarzucane czyny może im grozić do 15 lat więzienia. (PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

bf/ lena/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Warszawa
15.4°C
wschód słońca: 06:43
zachód słońca: 18:05
Koronawirus
mazowieckie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Warszawie

kiedy
2022-10-05 19:00
miejsce
Centrum Zarządzania Światem,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-05 19:00
miejsce
Teatr Capitol - Scena mniejsza,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-05 19:00
miejsce
Teatr Palladium, Warszawa, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-05 19:00
miejsce
COS Torwar, Warszawa, ul....
wstęp biletowany